Nulová dotace a jen malá šance pokračovat dál. Tak to ještě na konci února vypadalo v mateřském centru Beruška. V březnu museli dokonce omezit provoz. Teď už to vypadá, že přežije.

Do února jel provoz normálně. Na jeho konci se dověděli, že jsou bez dotace. O tom informovala vedoucí centra Jitka Vápeníková. „Pak už jsme neměli ani na mzdy. Březen byl krizový, i když jsme to dělaly jako dobrovolnice, musely jsme omezit provoz. Ani na chvíli nás ale nenapadlo nechat Berušku padnout," zdůraznila. „Nakonec se ledy hnuly a s financováním místa pro provozní pracovnici pomůže úřad práce," naznačila.

Beruška není žádná výjimka, podobně je to v celé republice. Žádosti mateřských center byly totiž posuzovány podle jiných hledisek. „Za pět let se nám stalo poprvé, že nám nedali ani korunu. Že to bylo rok od roku méně, s tím jsme počítali," poznamenala.

Podle zakládající členky Berušky Šárky Nováčkové byly dva roky centra na dobrovolné bázi náročné. „Když se jeho činnost rozšířila, bez stálé pracovnice, tedy bez dotace, už by to nešlo," podotkla.

Rodina Martina Profanta navštěvovala Berušku dlouhodobě. „Kdyby nebyla, bylo by to hodně špatné. Rodiče s dětmi si tam vlastně tvoří volný čas sami," dodal.

Vloni dostala Beruška z ministerstva práce a sociálních věcí dotaci 252 tisíc korun. Čtyřicet tisíc dal Jihočeský kraj. Město je podpořilo minimálním nájmem 70 korun za metr čtvereční ročně. Navíc mohli pronajmout své prostory organizaci školící maminky. Letos dostali zatím 17 tisíc korun na energie a nájem od strakonické radnice. 

Mateřské centrum Beruška nabízí programy sedmý rok

„Byly jsme se tři kamarádky a hledaly jsme, kde bychom se mohly scházet. Nic takového ve Strakonicích nebylo, a tak jsme se rozhodly založit mateřské centrum Beruška," tak popisuje úplné začátky Berušky před necelými sedmi lety jedna z tehdejších zakládajících členek Šárka Nováčková.

Podle jejích slov bylo na začátku všechno na dobrovolné bázi. „Každá z nás prostě přispěla tím, co umí. Tak to bylo zhruba dva roky," pokračovala ve vzpomínání. Pak už se činnost centra i členská základna tak rozrostly, že byl potřeba někoho nastálo. Takové pracovní místo mohlo vzniknout za finanční podpory úřadu práce.

Kromě základní nabídky Beruška nabízela i mnoho dalšího. „Poskytovali jsme například sociální poradenství ohledně péče o děti, výživného, ale i třeba úpravy styku s dětmi po rozvodu," pokračovala Šárka Nováčková. Sociální poradna byla její doména.

Pod mateřským centrem také vznikl klub dvojčat, který funguje dodnes. „Zabývá se specifickými otázkami jako je režim kojení dvojčat a podobně. Maminky si v něm předávají zkušenosti," doplnila.

Mateřské centrum Beruška má své pravidelné dopolední programy. Pak pořádá řadu jednorázových akcí. o jedné informovala vedoucí centra Jitka Vápeníková. „Tou poslední bylo v uplynulém týdnu vynášení Moreny a vítání jara," zmínila se.

Členskou základnu tvořilo k 31. prosinci 2005, tedy v roce vzniku centra, 32 maminek, jedna babička a jeden tatínek. V roce 2011 se mateřské centrum Beruška stěhovalo z již nevyhovujících prostor v ulici Bezděkovská do bývalé školy na Lidické. V tomto roce mělo celkově 81 členů. Kromě toho mateřské centrum každoročně navštěvuje několik desítek rodičů s dětmi, kteří nejsou registrovanými členy.