O status města budou žádat obyvatelé Bělčic. Podle starosty obce Pavla Vejšického je důvod prostý. „Městem jsme v dobách minulých byli, o status jsme přišli za doby komunismu. Chceme ho zpátky. Máme krásné náměstí a je škoda, abychom byli jen obcí," podotkl.
Ačkoliv mají Bělčice v současnosti jen 1030 obyvatel a zákonem stanovené kritérium pro status města je 3000 obyvatel, v tomto případě má obec na navrácení statusu právo. 
A to v případě, pokud prokáže, že městem v minulosti byla. To podle Pavla Vejšického nebude problém. „Takové dokumenty máme k dispozici," doplnil. O navrácení statusu města rozhodne Poslanecká sněmovna.
Bude-li Bělčicím navrácen městský status, bude to mít jen historický význam. To potvrdil i starosta města Sedlice Jiří Rod. I Sedličtí přišli o svůj status v dobách komunismu. Znovu ho získali v roce 2006. „Status města nezměnil nic. Jen to, že máme zpět, co nám 
v minulosti patřilo.A jsme na to hrdí. Že nebudeme mít žádné výhody, to jsme věděli," řekl. Současně doplnil, že zastupitelé tehdy projevili obavy, zda Sedlickým nepřibudou povinnosti. To se nestalo.
Podobný osud potkal i město Bavorov. Svůj status získali zpět v roce 2000. ⋌