Evě Haštavové ze Zadních Zborovic se včera podařilo nakoupit dětské oblečení o několik stovek levněji než v obchodě. „Mám plnou tašku věcí, nepojedeme domů s prázdnou,“ pochvalovala si. Návštěvu Mateřského centra Beruška spojila zároveň s nákupem v bazárku, který si nemohla vynachválit.

Na druhé straně byla mezi prodávajícími maminkami Kateřina Petrášková ze Strakonic. „V bazárku jsem prvně, ale do mateřského centra Beruška chodím už čtyři roky. Jsem tady, protože mám doma hodně obnošeného oblečení po svých dvou holčičkách. Někomu se ještě může hodit. A co se neprodá, věnujeme dětskému centru ve Strakonicích. Zadarmo. Sepíšeme darovací smlouvu,“ vysvětluje Kateřina Petrášková.

Obě ženy se sešly na takzvaném maminkovském bazárku, který se konal včera od 10 do 15 hodin.

Každou nabízenou věc maminky jednou koupily v obchodě a pečlivě vybíraly a praly. „Mám schované první botičky, první košilky a kraťásky svých dětí, takové to malé panenkovské oblečení. Ale těchto věci mi líto není, musela bych mít na ně jinak celý pokoj. Ale pamatuji si, když jsem tyto věci kupovala. Něco jsem vybírala sama, něco jsem také dostala od babičky,“ pokračuje Kateřina a ukazuje na malé zimní boty. „Třeba tyhle botičky byly příšerně drahé, kupovali jsme je narychlo, aby nám malá nezmrzla. A nakonec byla nejteplejší zima za celých asi padesát let. Takže je dcera obula asi dvakrát. Pak ležely vystavené v botníku a nevyužily se,“ doplňuje Petrášková.

Kupující maminky většinou přišly i se svými dětmi. „Chodím do Berušky, tak jsem se přišla podívat i sem a jsem ráda, protože jsem dobře nakoupila. Pro mě je to tady překvapení, maminky nabízí všechno za pár korun. Jsou to opravdu krásné věci, najdete tu skoro nové oblečení. Je i mnohem levnější než v bazaru,“ říká návštěvnice Eva Haštavová. „Největší radost mám z koupi růžových zateplených kalhot, mají na sobě i výšivku. My bydlíme na vesnici, takže toho růžového oblečení moc nemáme. Adélka většinou nosí tepláky, protože běhá stále venku. Hodně věcí jsme zdědili po klukách, takže chci, aby měla něco holčičího, aby vypadala jako slečna. Tyto růžové kalhoty bude mít jako sváteční, když pojedeme do města. Ty doma nosit nebude,“ pokračuje Eva Haštavová.

Většina maminek se rozhodla bazar navštívit i z toho důvodu, že malé děti z oblečení brzy vyrostou. Kupovat drahé nové oblečení je podle Evy Haštavové zbytečnost. „Je to také o penězích. Já na nějakou přehnanou parádu moc nejsem. Pro mě je nejdůležitější, aby dcera měla pohodlné oblečení a aby se v něm cítila dobře. Čekáme ještě miminko, takže vybírám i s ohledem na to, že se nám může narodit kluk,“ míní Eva Haštavová.

Maminkovské bazárky pořádá Mateřské centrum Beruška přibližně jednou ročně už do svého založení. V minulém roce oblečení vybrané od maminek prodávaly dobrovolnice z Berušky, letos byl prodej v rukách samotných maminek.