Na silnicích tu a tam zůstalo bláto, v loukách podél nich jsou louže. Jinak ale téměř nepoznáte, že se Bavorovem před několika dny přehnala velká voda. Ačkoliv rozbouřená Blanice klesla pořádně až ve čtvrtek, místní lidé už mají uklizeno.
Josef Koutský, který už roky bydlí v těsné blízkosti řeky v bývalém mlýně v oblasti Bavorova zvané Na Drahách, bere situaci sportovně. „Na vodu jsme tu zvyklí," říká. Když člověk bydlí u řeky, musí s tím prý počítat. „Tentokrát jsme měli vodu sem," ukazuje tak půl metru nad zemí. „Lepší než 2002. To jsme tady měli metr," říká s nadhledem. Do dřevěné podlahy má dokonce v pravidelných rozestupech díry, aby voda rychleji odtekla.
Jedním z důvodů zaplavených obydlí a velkou chybou je podle něj to, že se v dnešní době staví silnice nad úrovní domů. „Dřív byly cesty pod chalupami. Voda si našla cestu tudy a domy zůstaly suché. Dnes je to naopak a voda se tak jako první dostane právě do chalup," myslí si.
Starosta obce Miroslav Fenc moc možností, jak velké vodě do budoucna předejít, nemá. „Když nechám postavit protipovodňovou zeď a voda přes ni přeteče, utopím tady lidi jako myši v rybníce," krčí rameny. V jednom se ale s Josefem Koutským shoduje – Bavorovští s velkou vodou tak nějak počítají. „Hůře jsou na tom ti, co si tady koupili chalupu. Domorodci už se s vodou sžili," konstatuje.
Zajedno je s nimi i velitel Sboru dobrovolných hasičů Bavorov Jan Kopecký. „Už to za ty roky znají a ví, co mají v danou chvíli dělat. Evakuace před povodní byla rychlá. A když voda ustoupila, všichni se dali do úklidu, ani od nás nechtěli moc pomáhat, že prý to zvládnou," popsal.
Řeka Blanice kulminovala v neděli 2. června na 250 centimetrech. Hladina řeky klesala ale velmi pomalu. Pod hranici třetího stupně povodňové aktivity se dostala až ve čtvrtek. Do té doby se lidé do svých domů v oblasti Na Drahách vrátit nemohli. Pod dohledem policistů a hasičů tam však mohli chodit poklízet.
Letošní červnová povodeň v Bavorově překonala velkou vodu z 8. července roku 1954 o několik centimetrů.