Strakonice – Slizké, nehezké zvířátko, které ničí s láskou vypěstovaný salát? Ano, řeč je o invazi slimáků. Úspěchem v nerovném boji s plži je, když se vám jejich počet podaří snížit alespoň na polovinu.
Slimáci se objevují na jaře a jejich nechtěná okupace trvá někdy až do října. Nejlepší je bojovat proti nim od května do července, protože v srpnu se vydávají klást nová vajíčka (jeden exemplář zvládne až 400 nových potomků). Milují vlhkost a stinné prostředí, aktivní jsou hlavně v noci, kdy se pouští do našich záhonků.

Přirozený nepřítel
Mezi opravdového milovníka těchto nenasytných návštěvníků patří podivuhodná kachna, která se nazývá indický běžec. Slimáci jsou pro ni pochoutkou a není líná je hledat celý den. Pokud chcete počty plzáků zredukovat, měli byste si předcházet i ježky, ropuchy, slepýše a rejsky.

Chce to pevné nervy
Mezi nejosvědčenější metody patří klasické sbírání. Vyrážejte na ně večer a brzy ráno, kdy jsou nejaktivnější. Vracíte-li je do přírody (nebo je házíte přes plot k sousedům?), protože jim nechcete ublížit, máme pro vás velmi špatnou zprávu, za chvilku je totiž máte zpátky.

Pomalá smrt
Mnoho z nás je hromadně posolí, ale připravíte jim tak velmi pomalou smrt.

Odborníci doporučují
Rychlejší způsob, jak slimáky usmrtit, je zalít plže v kbelíku horkou vodou. Rychle se rozloží a můžete je vylít na kompost.

Návnada
Nemáte-li chuť běhat po zahradě, usnadněte si sběr nalákáním na zkažené ovoce nebo na granule pro kočky či psy. Většího efektu docílíte, když potravu přiklopíte vlhkým prkénkem, rádi se schovají tam, kde je
vlhko a teplo.

Chraňte svoji úrodu
Mezi nejpoužívanější pasti patří zapuštěná nádoba, kdy lákadlem je pivo. Okraje nechte 1 cm přečnívat, abyste zamezili odchytu jiných živočichů. Pasti je nutné denně kontrolovat, s usmrcením si nedělejte starosti, utopí se. Pamatujte na „čahouny" a nechte hladinu piva dostatečně hluboko, někteří se zvládnou jen napít a v klidu „odkráčet".

Zeď
Další možností je mechanická ochrana záhonů. Bariéry jsou pro ně obtížně překonatelné.
Například plechy s okrajem zahnutým směrem ven, vysoké alespoň 15 cm.

Neprojdou
Pásy suchého materiálu, jako je sláma, piliny, vaječné skořápky slimáci těžko překonávají.

Rostlinná pomoc
Do prvního deště vám pomohou ohrádky z aromatických rostlin, které jim nechutnají: šalvěj, tymián nebo levandule.
Na kraje záhonů vysázejte rostliny, které jim nechutnají: česnek, kopr, pivoňky a okrasné traviny. Osvědčily se i bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pelyněk, petržel, kosatec.

Chemie
V obchodech se prodávají speciální granule, které je spolehlivě otráví, stačí je nasypat na místa, kde se nejčastěji vyskytují.

Pokud máte nějaký zaručený recept či nefalšovanou „babskou radu" na cokoliv, pošlete nám ji na e-mail petr.skotko@denik.cz. Rádi ji zveřejníme.