Strakonice – Rádi byste se zbavil mšic a ostatních malých tvorečků, co se vám usadili na snad téměř všech rostlinách? Nejlépe snadno a rychle, ale bez použití chemie? V případě domácích mazlíčků, či malých dětí, na výběr ani moc nemáte. Naštěstí jsou tu osvědčené „babské rady" jak se jich nadobro zbavit.

1. Mšice hubí tabák
Nejlepší radou na hubení mšicí je výluh z tabáku.
Výluh z tabáku proti mšicím
* 150 g tabáku rozmíchejte ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vařte.
* Vystydlý roztok přeceďte přes sítko nebo punčochu
* Výluh v postřikovači zřeďte v poměru 1:1 a postříkejte napadené rostliny.
Další velmi účinnou variantou je třeba postřik silným roztokem z levandulového oleje. Stejně dobře funguje, když v litru vody rozpustíte decilitr řepkového oleje.

2. Cibulí proti mšicím i sviluškám
Cibulový odvar
* Slupky z několika cibulí zalijte vroucí vodou a nechte 3 dny louhovat.
* Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu.
* Roztokem postříkejte rostliny a po několika dnech opakujte.

Heřmánkový odvar
* 5 až 6 lžic květu heřmánku zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat.
* Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu.
* Roztok zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

Mýdlový roztok
Obyčejné mýdlo rozpusťte ve vodě, a tak si připravíte účinný roztok proti nejrůznějším hmyzím škůdcům. Po postříkání rychle pak hynou.

Postavte hmyzí domeček
Mšice mají spoustu přirozených nepřátel. Je to například slunéčko, které je i přes naší představu o roztomilé berušce dravé a na mšicích (dospělých i nymfách) si rádo pochutná, a to dospělá i larvy. Za dva týdny spořádá larva kolem 270 mšic, dospělec denně až 60 mšic. Dalším dravým bojovníkem jsou pestřenky, které připomínají vosy. Jejich larvy si na mšicích rády pochutnají. Z dalších hmyzích dravců jsou to pak škvoři, zlatoočka, střevlíci, krajníci, drabčíci, páteříčci, denivky, dravé ploštice nebo pavouci. Ty všechny na zahradu snadno nalákáte, když jim připravíte dobré bydlení, tedy místo, kde se budou moci schovat. Vystavte jim hmyzí domeček nebo hotel. Ve sklenících se proti mšicím osvědčila parazitická vosička Aphidius Alemani. Zkušení zahradníci radí, pokud to jde, nehubit mšice chemikáliemi, protože pak zničíte i jejich přirozené nepřátele. Když pak rostliny napadnou škůdci znovu, jste už na to sami.

Vysaďte lichořeřišnici a spol.
I když to vypadá, že se mšice pustí do všeho živého a zeleného, jsou i rostliny, které na ně mají jistý repelentní účinek a škůdce odpuzují. Je to například oblíbená letnička lichořeřišnice. Z další pak afrikány, levandule, lilík mochyňovitý, pažitka, saturejka, povijnice, pelyněk, kerblík, rozmarýn a šalvěj. Zkuste je preventivně vysázet mezi další rostliny.

Pokud máte nějaký zaručený recept či nefalšovanou „babskou radu" na cokoliv, pošlete nám ji na e-mail petr.skotko@denik.cz. Rádi ji zveřejníme.