Strakonice – Komáří samičky, to jsou potvory. Jak se těchto krev sajících tvorů zbavit? Tady je pár rad:

Nepříjemná vůně hřebíčku
O komárech se říká, že je odpuzují aromatické a silné vůně. Ty najdeme například v koření, nejčastěji se doporučuje hřebíček. Ideální je, pokud jeho typickou vůni znásobíte tím, že jej alespoň na týden naložíte do lihu, alkoholu nebo Alpy. Poté můžete tento hřebíčkový výluh používat jako repelent. Mimo jiné se macerát skvěle hodí i na svědivé bodnutí.

Vitamín B
Komáři, a dokonce ani klíšťata, nemají rádi vitamín B. Pokud jej tedy doplníte, ať už potravinami, pivovarskými kvasnicemi nebo třeba tabletami B-komplex, tak by se vám komáři i klíšťata měla vyhnout obloukem.

Rozmarýnový repelent
Známým a oblíbeným přírodním repelentem je také přípravek z čerstvého rozmarýnu. Hrst rozmarýnu posekejte a zalijte zhruba litrem vroucí vody. Poté nechte rozmarýn louhovat až do vychladnutí vody. Přidejte lžící vinného octa, zamíchejte a přeceďte. Nakonec už jen nalijte do lahvičky s rozprašovačem a můžete používat. Uchovávejte jej v ledničce.

Aby bodnutí nesvědilo
Nejúčinnějším lékem na svědění, ale také prevencí proti kousnutí je Tea Tree olej. Stačí, když jej nanesete na místa, kam nanášíte parfém a komáři by se vám měli opět vyhnout. Stejně účinně funguje i levandulový olej nebo šťáva z Aloe Vera.

Postřik proti komárům - ilustrační fotoZdroj: Václav PancerÉterické oleje
Spolehlivě fungují a navíc krásně voní i éterické oleje. Vyzkoušejte mátový, meduňkový nebo také přímo určené proti komárům, nevhodnější jsou pak samozřejmě bio oleje proti komárům. Tyto oleje můžete používat v aromalampách, anebo je nanést na oblečení či pokožku.

Květinový repelent
Odzkoušeným a účinným pomocníkem je květinový repelent. Stačí, když jakýkoliv květ karafiátu zalijete vroucí vodou a opět necháte alespoň celý den louhovat. Poté můžete repelent scedit a uchovávat v ledničce.

V hlavní roli skořice
Mezi nejúčinnější koření, které vám může pomoct zbavit se komárů, patří skořice. Skořice prý komáry nejen odpuzuje, ale také zabíjí. Stejně tak silně funguje i máta. Vyzkoušejte do doma vyráběného repelentu přidat snítku máty nebo špetku skořice a válku s komáry máte vyhranou.

Česnekové aroma
Mnohým lidem česnek příliš nevoní, to stejné platí i u komárů. Málokdo z nás by se však chtěl natírat prolisovaným česnekem. Oloupejte pár stroužků, nasekejte je na kousky a dejte do misky s vodou. Poté tuto misku dejte do otevřeného okna nebo venku na terase na stůl. Komáři by se měli tomuto pachu vyhnout a vy si tak můžete užít poklidný teplý večer i s otevřeným oknem nebo s přáteli u grilování.

Pokud máte nějaký zaručený recept či nefalšovanou „babskou radu" na cokoliv, pošlete nám ji na e-mail petr.skotko@denik.cz. Rádi ji zveřejníme.