Do začátku

Ze všeho nejdříve odstavte napadený nábytek od ostatního. Pečlivě zkontrolujte všechny kusy a ten s červotočem i zespoda. Zjistěte rozsah pohromy, rozhodněte se, zda nábytek spálíte nebo jej přece jen zachráníte. V tom případě vykliďte vnitřky, poškození obsahu chemikáliemi bývá nevratné.

Na červotoče vezměte věci, které máte běžně v kuchyni
Nenákladný a jednoduchý recept je snadno dostupný. Do neředěného octa přidejte jar na nádobí v poměru 10:1, přisypte pepř a zamíchejte. Jar mírně zahustí roztok, který vám pak tolik nestéká. Koktejlem důkladně potírejte napadená místa a nijak s tekutinou nešetřete. Autoři tohoto lidového receptu tvrdí, že červotoče už nikdy nespatříte. Při přečtení složení přípravku se ani není čemu divit.

Udělejte si ďábelský roztok a nezvané hosty ze dřeva vyžeňte
Z receptů našich babiček si vyberte třeba napouštění dřeva roztokem z louhového mýdla, případně rozehřátým naftalínem.

Na nežádoucího vetřelce prý platí i roztok, svařený ze soli s hořčičným semínkem, pepřem, natí pelyňku a octem.
Vpravdě ďábelský odvar připravíte z černého a bílého pepře, česneku, feferonek, soli, zhruba čtvrt litru octa a horké vody.
Účinná je i směs 150 ml lněného oleje, 150 ml terpentýnu, 60 ml octa a 60 ml denaturovaného lihu. Dobře protřepejte a nanášejte na nábytek čistým jemným hadříkem.

Pokud nic nepomáhá, na trhu je nepřeberné množství přípravků. Odborníci vám pak mohou pomoci tepelným ošetřením a dalšími metodami.
Pokud máte nějaký zaručený recept či nefalšovanou „babskou radu" na cokoliv, pošlete nám ji na e-mail petr.skotko@denik.cz. Rádi ji zveřejníme.