Nebezpečný azbest ze dvou strakonických základních škol je už snad pryč. Postaraly se o to speciální vysavače s filtry. Na ZŠ Poděbradova stačilo vyčištění, na ZŠ Dukelská muselo dojít ke stavební úpravě.
Spojovací krček mezi dvěma budovami vyrobený z takzvaných boletických panelů s obsahem azbestu, to byl podle slov starosty Pavla Vondryse hlavní problém na ZŠ Dukelská. „U ZŠ Poděbradova konkrétní zdroj odhalen nebyl," dodal. Do konce prázdnin by měly být známy výsledky kontrolních testů. Ty mají na ZŠ Dukelská začít právě dnes. Na ZŠ Poděbradova byla už část vzorků odebrána.
Jak uvedl investiční technik radnice Miloš Haiser, krček byl hermeticky uzavřen. „Do budoucna to ale bude nutné nějak stavebně vyřešit," podotkl.
Na jeden milion korun přišlo podle místostarostky Ivany Říhové vyčištění a testování na obou školách. „Do jednoho milionu jsou pak náklady zazdění krčku na ZŠ Dukelská," doplnila.
Definitivní zprávu o znečištění obdržel ředitel ZŠ Dukelská Václav Vlček na konci školního roku. Následné kroky tak už do výuky nezasáhly. „Ani měření, která bude nyní firma provádět, by provoz školy neměla narušit," dodal. Pokud budou hodnoty v normě, do školy se po prázdninách normálně vrátí děti.
Významnější hodnoty byly naměřené na ZŠ Dukelská, a to 1456 vláken na metr krychlový. Limit je přitom 1000 vláken.