Teploty padají pod nulu, děti ze Základní školy Dukelská však dál musejí do hlavní budovy i několikrát denně přecházet venkem. Spojovací krček k pavilonu, kde mají třídy, je totiž už dva měsíce hermeticky uzavřený kvůli obsahu azbestu. A to se nejspíš hned tak nezmění.
Podle Blanky Solařové, která má v těchto třídách dvě děti, by bylo dobré, kdyby nadchod byl hotový co nejdříve. „Přechod v zimě, až bude minus patnáct, bude hodně vidět na všech dětech," zdůraznila.
Příchodu zimy se obává i ředitel školy Václav Vlček. „Zatím to nouzové řešení není takový problém, jak jsme si původně mysleli. Horší to bude, až nastane zima, napadne sníh a budou plískanice," konstatoval.
Hned tak se ale nedočkají. Podle místostarosty Pavla Pavla to letos nebude. „Odstrojení konstrukce od kontaminovaných panelů možné nejdřív o letních prázdninách. Jinak by se znečištění mohlo dostat do tříd, kde jsou děti," poznamenal. Zatím radnice neurčila žádný datum, kdy by měl být krček znovu průchodný.
V odříznutém pavilonu, kde se nachází část tříd prvního stupně, se učí 250 dětí. Šatny mají na chodbách. Jaké komplikace s sebou přináší toto nouzové řešení? Jak přestavbu krčku vidí architekti? Tomu i dalším otázkám se budeme podrobněji věnovat v příštím týdnu.

Znečištění

Významnější hodnoty odhalila měření před letními prázdninami na ZŠ Dukelská, a to 1456 vláken na metr krychlový. Limit je 1000 vláken. Mohl hlavně spojovací krček z takzvaných boletických panelů, který musel být uzavřen. Na ZŠ Poděbradova konkrétní zdroj znečištění zjištěn nebyl a po vyčištění obou škol speciálními přístroji tam ani nebyla nutná další opatření.