Novela školského zákona, která před několika dny prošla Poslaneckou sněmovnou a která zakazuje ve školách potravinové či nápojové automaty s nevhodnými potravinami, se škol na Strakonicku významně nedotkne. Takové automaty totiž v základních školách na Strakonicku většinou nemají.
Najdete je ve Vodňanech. V Základní škole Bavorova v něm ale nabízí pouze bagety a nápoje s malým množstvím cukru.
To druhá vodňanská základní škola, Alešova, nabízí dětem v automatu i sladké sušenky. Podle ředitele školy Alešova Pavla Škudly o jejich osudu rozhodne právě zákon. ,,Naše škola je připravena nabízený sortiment omezit, nebo automaty zcela zrušit. Vše bude záviset na přesném znění zákona," říká.
Ve Strakonicích byste automaty na potraviny hledali marně. Školy, které je měly, už je zrušily. Jak uvedla ředitelka Základní školy Povážská Jaroslava Cháberová, jídelní automaty bývaly v budově školy na Velkém náměstí. „Když jsme se přestěhovali, už jsme je s sebou nevzali. Postavili se proti nim rodiče," zmínila s tím, že v nové budově školy není ani školní bufet.
To v Základní škole Poděbradova ho mají. Děti si tu mohou koupit obložené bagety a nápoje se sníženým obsahem cukru. Ze sortimentu zcela vymizely, tak jako ve všech školách, kolové nápoje. Navíc tato kantýna slouží i k zakoupení školních pomůcek, například sešitů či psacích potřeb.
Podle ředitele školy Jiřího Johanese by se ale v prostorách školy mohl už brzy objevit automat na mléčné výrobky. ,,Uvažujeme o tomto automaty na mléčné výrobky a ovoce, žáci by v něm platili pomocí čipu, který používají ve školní jídelně. Rodiče by tak měli výdaje dětí pod kontrolou," zmínil se.
V Základní škole Dukelská ve Strakonicích automaty jeden čas měli také. Ředitel školy Václav Vlček podotkl, že k jejich zrušení došlo především z důvodu vynalézavosti dětí. „Našly pět různých způsobů, jak automat vybrat bez peněz," podotkl.
V Blatné mají na základních školách pouze nápojový automat s omezeným sortimentem, žáci si mohou zakoupit pouze pití s nízkým obsahem cukru, minerální vody nebo mléko.
Základní škola Volyně potravinovými automaty nedisponuje.