Okolí nádraží

V roce 1948 bylo u nádraží postaveno několik domů pro podnik ČZ a další zděné bytové domy byly v jejich blízkosti postaveny v roce 1959. U vlakového nádraží byla v roce 1962 zřízena pošta, sklady ovoce a zeleniny, garáže ČSAD a stanoviště autobusů v místně dnešního autobusového nádraží plocha pro zábavní podniky. V letech 1962 až 1966 byl před nádražím a před hotelem Švanda dudák založen park.

Autobusové nádraží Strakonice

Autobusové nádraží Strakonice

První semafory

V sedmdesátých letech se postupně navyšovala doprava ve Strakonicích a nejvíce právě v prostoru u autobusového nádraží.

Není tedy divu, že právě na tomto místě se objevila první světelná křižovatka v okrese Strakonice, konkrétně zde začala fungovat od roku 1974. Dnes už si zřejmě tuto křižovatku bez semaforů ani nikdo nedokáže představit.

Nové stanoviště

Původní stanoviště autobusů již nevyhovovalo zvyšujícím se požadavkům, a proto bylo v roce 1983 vybudováno nové, s krytými nástupišti. Krátce předtím byl v roce 1981 zahájen provoz v nové mototechně a v těsné blízkosti získalo nové prostory středisko Státní pojišťovny.

Plocha po původním stanovišti autobusů zůstala dlouhá léta nezastavěná a sloužila jako parkoviště.

V roce 2000 zde byl otevřen supermarket s novým parkovištěm a celý prostor byl výrazně zkulturněn.

Nová odbavovací hala ČSAD, která je cestujícími často využívána především v zimních měsících, byla zprovozněna v roce 1992.

Čerpáno z publikace Strakonice v proměnách času

Vladimír Hoť