Semaforové smyčky na křižovatce na Katovické u sídliště Mír nahradí ještě letos kamerový systém. Akce má stát čtvrt milionu korun. Zásadní změna ale toto dopravně nejkomplikovanější místo ve Strakonicích nečeká. Důvodem úprav je poruchovost dosavadního systému.

S křižovatkou denně bojuje obyvatel Míru Stanislav Novák. „Při vyjíždění ze sídliště se stává, že člověk dokáže vyjet na hlavní až na podruhé. Musíte totiž dát přednost protijedoucím vozidlům a mezitím vám tam kolikrát už skočí zase červená," popsal.
Jak uvedl vedoucí odboru dopravy strakonické radnice Václav Býček, laik úpravu ani nemusí zaznamenat. „Světelná křižovatka u Míru je dynamicky řízená. Znamená to, že se podle počtu aut 
v tom kterém směru mění intervaly semaforů. Dosud auta počítaly smyčky pod komunikací, docházelo však už k jejich praskání. Nově to budou dělat kamery," vysvětlil. Ty mají být umístěné nahoře na sloupech světelné signalizace.
Dynamicky řízené jsou všechny světelné křižovatky ve Strakonicích, kromě té, kde se sjíždí z mostu Jana Palacha ke hradu. „Kamery už počítají auta na výjezdu na Katovickou od Kauflandu," doplnil Václav Býček. Podle jeho informací chce radnice postupně vyměnit smyčky za kamery na těch ostatních .
Křižovatka u Míru zůstává jedním z dopravně nejhorších míst ve Strakonicích. Na Katovickou tam ústí nejen už zmiňovaný výjezd od sídliště Mír, ale i ulice Husova, kudy dosud vede průtah městem směrem od Prahy. Křižovatka má omezenou propustnost 
a jakákoliv úprava by to zřejmě nezměnila. Pomoci by mohlo jedině vybudování severního dopravního půloblouku, který by alespoň část dopravy svedl jinam.

Dynamicky řízená křižovatka
– Dochází na ní automaticky 
k prodlužování intervalů na semaforu v návaznosti na hustotu dopravy v příslušném směru. Dříve počet aut zaznamenávaly smyčky pod komunikací, dnes jsou to stále častěji kamery.

V Blatné i ve Volyni plánují kruhové objezdy

Strakonicko – Největší města na Strakonicku se snaží zlepšit dopravu na svém území. Přesto jsou místa, kde si řidiči musí dát pozor.
V Blatné stojí za pozornost křižovatky hned dvě. V jedné se scházejí ulice B. Němcové, Jana Wericha a Šilhova. Na ní došlo k několika vážným střetům, v roce 2010 dokonce k tragické nehodě. Podle starosty města Bohuslava Navrátila rekonstrukce pomohla křižovatku zpřehlednit. „Od té doby tu došlo jen k jednomu malému ťukanci," pochvaluje si.
Druhá křižovatka ve městě, která vyžaduje řidičovou zvýšenou pozornost, je v oblasti zvané Na Rychtě, tedy na v ulici Pivovarská „Je na krajské komunikaci. V současné době Jihočeský kraj zpracovává projekt a do budoucna by křižovatku měl nahradit kruhový objezd," dodal Bohuslav Navrátil. Světelnou signalizaci na křižovatky neplánují. „Semafory? Ani náhodou," dodal.
Největší koncentrace krizových dopravních míst je ve Volyni. Starosta města Václav Valhoda o nich ví. „Na silnici I/4 máme hned pět míst, kde je třeba dbát zvýšené opatrnosti, a to v ulici Nádražní, u pošty, na přechodu z Husovy ulice, na přechodu u pečovatelského domu, kde se v minulosti stala tragická nehoda, a na křižovatce silnice I/4 a ulice Čelakovského," vyjmenoval.
Přechody osadili osvětlením, aby byly lépe vidět. Další změny ve Volyni chystají. „Jsem domluvený s Ředitelstvím silnic a dálnic, že situaci na křižovatce s ulicí Čelakovského budeme řešit společně. ŘSD také zpracovává studii na umístění kruhového objezdu do místa, kde se u výjezdu z Volyně setkávají ulice Dobřanská a Na Vyhlídce. Od toho si slibujeme, že by objezd mohl auta přijíždějící do Volyně zpomalit," uvedl.
Přecházení hlavní dopravní tepny ve Volyni je mnohdy velmi obtížné. Zatímco jinde by pomohly semafory, tady by mohly situaci zhoršit. „Kamiony mají problém se do kopce na mokré kostkové dlažbě rozjet. Stačí, aby zapršelo. Zastavit semafory je nemůžeme," shrnul Václav Valhoda.
Ve Vodňanech problém výrazný problém v dopravě nemají. Řekl to místostarosta Pavel Janšta. „Komplikované dopravní situace u nás nevyvstávají. Bezpečnost jsme zvýšili instalováním osvětlení na přechodech," uzavřel.
Řidiči, kde se při řešení dopravní situace zpotíte? Pište na emailovou adresu:
darina.vernerova@denik.cz.