Jednalo se o historicky první výcvik, který strakonický útvar zorganizoval pro jednoho ze svých stipendistů. „Byla to makačka. Běháte, máte na sobě přilbu, pláty, v ruce zbraň. Je v tom pěkné horko,“ svěřil se Dominik se svými dojmy bezprostředně po výcviku bojových drilů. „Ale zároveň to byla zajímavá zkušenost, je to adrenalin. Slyšíte výstřely, instruktor křičí povely,“ doplnil. Podle svých slov si první výcvik, který pro něj připravili jeho budoucí kolegové z 251. protiletadlového oddílu, skutečně užil a na otázku, jestli to splnilo jeho očekávání, bez váhání odpověděl: „Dokonce převýšilo. Odnáším si spoustu zážitků a těším se na příště.“

Dominika příjemně překvapilo, že součástí byla nejen teorie, ale hlavně praxe. „Kromě bojových drilů cvičil společně s vojáky sebeobranné techniky boje zblízka, učil se manipulovat se zbraní, absolvoval pěší přesun se zátěží. Učil se, jak pracovat s mapou, orientovat se v terénu i jak zacházet s radiostanicí," popsala tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová.

Ve Vodňanech se ve čtvrtek 16. května 2024 konal charitativní běh Run and Help Konta Bariéry.  Peníze, které se vybraly na startovném půjdou na běžeckou protézu pro Šimona Kasu, který přišel o nohu po nešťastném úrazu.
Nová noha pro Šimona. Vodňany podpořily mladého rybáře po amputaci nohy

Pod křídla si mladíka vzali vojáci, kteří se možná již brzy stanou jeho kolegy. „Ze začátku jsem měl trochu obavy, že si mě budou dobírat, protože jsem nejmladší a žádný vojenský výcvik jsem zatím neabsolvoval. Ale nakonec byli všichni v pohodě a je vidět, že mají mezi sebou dobré vztahy,“ popsal Dominik, jak se cítil v kolektivu u vojenské jednotky. Jak prozradil, o službě v armádě uvažoval již od dětství. „Domnívám se, že ochraňovat dědictví předků a snažit se je zachovat pro budoucí generace, by mělo být povinností každého z nás. A služba vlasti k tomu patří,“ je přesvědčený Dominik.

Podmínky od Ministerstva obrany jsou srovnatelné, možná i lepší

O možnosti pobírat stipendium od Ministerstva obrany se dozvěděl, když na Střední odbornou školu elektrotechnickou, kterou studuje v Hluboké nad Vltavou, zavítal zástupce českobudějovického rekrutačního pracoviště společně s vrchním praporčíkem ze strakonického útvaru. „Podmínky, které Ministerstvo obrany nabízí, jsou v porovnání s jinými institucemi, které nám také nabízely stipendium, minimálně srovnatelné, možná i lepší,“ vysvětlil Dominik Hlaváček, proč se rozhodl „upsat“ právě armádě.

Výcvik, který tento týden absolvoval, není povinnou podmínkou k získání stipendia. Jedná se o dobrovolnou aktivitu, kterou strakonický pluk nabízí svým stipendistům navíc. „Máme zájem být s našimi stipendisty v pravidelném kontaktu. Chceme předejít tomu, abychom je poprvé viděli při podpisu smlouvy a podruhé až za dva nebo tři roky, kdy k nám po ukončení studia nastoupí,“ objasnil velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger. Zároveň prozradil, že útvar pro stipendisty chystá podobná cvičení několikrát do roka a kromě vševojskových aktivit připravují i výcviky, které budou zaměřené přímo na odbornost pozemní protivzdušné obrany.

Soutěž ve vyprošťování u dopravních nehod. Ilustrační foto.
Zmačkané plechy, zranění lidé a boj o minuty. Hasiče čeká soutěž ve vyprošťování

Do stipendijního programu se podle tiskové a informační důstojnice Jany Samcové mohou přihlásit žáci, kteří studují denní formou na střední škole nebo učilišti obor, který lze uplatnit v Armádě ČR. Ministerstva obrany je během studia finančně podporuje. Výše stipendia se odvíjí od studijních výsledků, pohybuje se v rozmezí od čtyř do pěti tisíc korun měsíčně. „Student se na oplátku zaváže k tomu, že nejpozději do deseti dnů po obdržení maturitního vysvědčení/výučního listu požádá o povolání do služebního poměru vojáka z povolání a setrvá v něm po dobu odpovídající dvojnásobku doby, po kterou mu bylo stipendium poskytováno,“ dodala k podmínkám Jana Samcová.

Více informací o stipendijním programu Ministerstva obrany lze nalézt ZDE.