„Při pozorování průběžných výsledků se dá mluvit o útrpném vítězství,“ komentoval v sobotu odpoledne ve štábu hnutí Jiří Svoboda, který kandidoval ze sedmého místa. Jeho kolegové z vyšších pozic kandidátky v českobudějovickém štábu chyběli, zamířili do Prahy.

Srovnání s volbami před čtyřmi ani osmi lety podle Jiřího Svobody není možné. „Je to daň za vládnutí i za tu situaci kolem covidu, vždycky je těžké obhajovat vítězství,“ podotkl Jiří Svoboda s tím, že snazší je zvítězit poprvé než prvenství obhájit.

Čas na změnu

Z historie si ani nevybavuje některé strany, kterým by se podařilo první post obhájit dvakrát a vícekrát. „Maximálně to jednou někdo zopakoval, pak už je čas na změnu,“ konstatoval primátor Českých Budějovic.

Volební mapa se zabarvila do tmavomodré, tedy barvy koalice SPOLU, nejen v jižních Čechách, ale i v dalších krajích. „Byly to volby parlamentní, celostátní, lidé tím vystavují jakýsi účet vládnoucí straně s přihlédnutím k situaci kolem pandemie,“ dodal Jiří Svoboda.

Překvapení

Největší překvapení pro něj bylo, že se do Sněmovny nedostala žádná z menších stran. „Myslel jsem si, že reálnou šanci má sociální demokracie, komunisti mě také zklamali se svým výsledkem a třeba i Přísaha mohla atakovat pětiprocentní hranici, což se nestalo,“ komentoval Jiří Svoboda.

Naopak ho potěšilo, že Volný blok nedostal podporu. „Jsem rád, že získal tak málo hlasů. Je vidět, že voliči jsou rozhodnutí dlouhodobě, přemýšlí hlavou a nové strany je neoslovily,“ podotkl s tím, že voliči ANO nemění preference. „Možná jsme dosáhli nějakého vrcholu,“ polemizoval.

Věrným voličům vzkázal, ať neskládají hlavu do dlaní a koukají s optimismem vpřed. Radost měl i z pěkné volební účasti, která v Jihočeském kraji průměrně činila 67 %.