Od jakého věku se angličtině věnujete?
S angličtinou jsem poprvé přišel do styku jako třeťáček na základní škole. Tehdy jsem si angličtinu oblíbil pro její barevnost a zdánlivou jednoduchost. Jak jde čas, zjišťuji, že čím hlouběji do tohoto jazyka pronikám, tím více si uvědomuji, jak velký kus cesty mám při jeho objevování stále ještě před sebou.

Je pro vás anglický jazyk koníčkem, nebo spíše prací?
Vždycky jsem obdivoval lidi, kteří si dokázali najít takovou práci, která pro ně znamenala nejen povinnost, ale také je naplňovala a obohacovala.
Soukromé lekce angličtiny, které dávám povětšinou studentům středních škol, pro mě představují oboje. Občas je třeba koňská dávka trpělivosti, ale pocit, který máte, když student přijde připravený a s úsměvem z hodiny také odchází, za to stojí.
Obohacuje mě tedy nejen profesně, neboť, jak se říká, učením jiných se člověk sám nejvíc naučí, ale také po stránce lidské. Ze stejného důvodu bych rád navázal na rodinnou tradici a stal se učitelem.

Vzděláváte se pořád? Máte nějaký silnější nedostatek?
Musím se přiznat, že angličtině nevěnuji tolik času, kolik by si zasloužila. Kromě školního studia si sem tam přečtu knihu či časopis v angličtině, případně si odpočinu u sitcomu v anglickém znění. Co se týče nedostatků, řekl bych, že pravopis není právě mojí nejsilnější stránkou.

Navštívil jste někdy anglicky mluvící zemi?
Bohužel, podívat se do některé z anglicky mluvících zemí se mi zatím nepoštěstilo. Koncem roku se však, jak doufám, má odpověď změní. Plánujeme totiž s kamarádem výlet do Skotska.

Jaký je podle vás rozdíl mezi angličtinou v Anglii a angličtinou v Americe?
Zajímavá otázka. Rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou nejsou zanedbatelné, ať už ve výslovnosti, pravopisu či slovní zásobě.
Na druhou stranu si ale myslím, že by se Angličan při výletu do NY domluvil bez oroseného čela.

Troufnete si na celovečerní film pouze v angličtině bez titulků?
Leč nerad, musím přiznat, že netroufnu. Ve filmech se často vyskytují hovorové obraty, které jsou pro ,,nerodiláka" těžko srozumitelné. Titulky mi při anglických filmech běhají po obrazovce vždy.

Myslíte si, že děti začínající s angličtinou baví tento jazyk? Zaujal vás ihned ve vašich prvopočátcích?
Angličtina mě chytla, jak jsem řekl, už jako malého, a myslím, že nemálo dětí angličtina baví, ovšem těch, kteří u ní vydrží, je už méně.

Jaký máte názor na „poangličťování" české mluvy?
Každá doba vnáší do jazyka prvky mladých, je tedy jasné, že v dnešní době, kdy má USA obrovský zejména mediální vliv na tuto věkovou skupinu, slyšíme anglická slovíčka na každém rohu.

Máte rád anglický humor?
Anglickému humoru jsem nikdy na chuť nepřišel, přijde mi takový suchý, bez náboje, většinou se nezasměji.

Mr. Bean nebo Charlie Chaplin?
Určitě nesmrtelný Mr. Bean.

Roman Škoda