Je úterý 22. listopadu 2016, něco málo před půl devátou ráno. Smrk, který 30 let vyrůstal u domu Evy Nedvědové v ulici Dr. Jiřího Fifky, se vydává, pevně přikurtován na plošině nákladního vozu, na na cestu, jejímž cílem je kruhová křižovatka na Velkém náměstí. Zde splní svůj poslední úkol je hlavním vánočním stromem města.

Už loni ho Eva Nedvědová nabízela městu, které v době Vánoc trpce proslavila rošáda s vánočními stromy na Velkém náměstí. „Bylo mi to moc líto, že si Strakonice prošly takovou věcí. Hned jsem nabízela náš strom a pan starosta mi tehdy řekl, že se ozve," vzpomíná Eva Nedvědová.

V polovině října si byl Břetislav Hrdlička strom prohlédnout. „Myslím, že představy vánočního stromu splňuje," řekl tehdy.

Eva Nedvědová darovala městu strom, který zasadila před rodinný dům její matka. Když včera smrk opouštěl svoje místo, byla Eva Nedvědová dojatá. „Maminka zemřela asi dva roky poté, co strom zasadila. Určitě by měla radost. Ale vzpomínám také na tatínka, ten by tohle asi oplakal víc," dodala Eva Nedvědová.

Cesta stromu z ulice Dr. Jiřího Fifky přes obchvat, kruhovou křižovatku, kolem obchodního centra na Katovické k pivovaru a přes kruhovou křižovatku „Lentilka" k soše Švandy dudáka na Velkém náměstí trvala přibližně půl hodiny. Kolem desáté už byl smrk pevně usazen na svém místě. Nyní ho čeká nazdobení a v neděli 27. listopadu, při zahájení adventu, také jeho rozsvícení.