„Ruské síly nepostupují podle vytyčených plánů a mají logistické problémy,“ uvedl v pravidelném shrnutí situace na bojišti ukrajinský generální štáb. Ruské armádě však přiznal „částečný úspěch v některých směrech.“

Podle britského ministerstva obrany se zdá, že „ruské jednotky soustředí své síly na východní Ukrajinu“. Bitevní pole na severu země pak podle vyjádření Britů na sociálních sítích zůstává do „značné míry statické“.

V Lucku, Kyjevě, Charkově a v Žitomyru byly během leteckého poplachu slyšet silné výbuchy, uvedl v neděli večer na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady a média. Ty mezitím potvrdily, že v Lucku byl zasažen sklad pohonných hmot. Letecký poplach byl podle deníku vyhlášen prakticky ve všech oblastech země. 

Sobotní raketový útok na Lvov, při kterém bylo zraněno nejméně pět lidí, je podle ukrajinské strany ruskou odvetou za návštěvu amerického prezidenta Joe Bidena v Polsku. „Těmi údery chtěli pozdravit prezidenta Bidena, který je právě v Polsku. Lvov se nachází jen sedmdesát kilometrů od polských hranic - svět musí pochopit, že jde o velmi, velmi vážnou hrozbu,“ citoval zpravodajský server BBC starostu města Andrije Sadového.

Prezident USA Joe Biden pronesl 26. března na závěr své čtyřdenní návštěvy Evropy projev ve Varšavě
Stojíme pevně na straně Ukrajiny, ujistil Biden. Očekává dlouhý a složitý boj

V souvislosti s raketovým útokem na Lvov zatkly ukrajinské síly ve městě muže, které podezírají z podílu na přípravě útoku a špionáže. S odvoláním na gubernátora oblasti Maksyma Kozyckého o tom informovala agentura AP. Hlídka například zadržela muže, který sbíral informace o pohybu ukrajinské armády a fotografie kontrolních stanovišť a posílal je na ruská telefonní čísla. 

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Vadyma Denisenka začalo Rusko ničit ukrajinské sklady pohonných hmot a potravin. Moskva naopak tvrdí, že v sobotu zasáhla objekty spojené s protivzdušnou obranou Ukrajiny - například sklad střel u Kyjeva či opravnu techniky ve Lvově. „Byly zasaženy dílny využívané k opravám a modernizaci systémů protivzdušné obrany Tor a S-125, radarových zařízení vzdušných sil a zaměřovacích systémů pro tanky,“ citovala agentura Ria Novosti mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova. 

Ukrajinská armáda v neděli potvrdila osvobození města Trosťanec v Sumské oblasti na severovýchodě země a vsi Husarivka v Charkovské oblasti. „Nepřítel pokračuje v rozsáhlé ozbrojené agresi proti naší zemi, naši obránci postupně osvobozují nepřítelem dočasně obsazená území v různých oblastech,“ uvedlo velení ukrajinských sil podle agentury Interfax-Ukrajina. Současně připustilo, že ruské jednotky upevňují své pozice v oblasti Polesí, rozprostírající se na pomezí Běloruska a Ukrajiny.

Ruské síly se pokoušejí obklíčit ukrajinské jednotky na východě země, zatímco ukrajinské síly v Sumské a Charkové oblasti přešly k taktickým protiútokům, uvedl Oleksij Arestovyč, poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře.

Zničené nákupní centrum v ukrajinském Kyjevě.
U Kyjeva dostávají Rusové na frak. Kreml mění plány, chce "osvobodit" Donbas

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil facebooku napsal, že ve městě Popasna v Luhanské oblasti na východě země ruské jednotky kvůli špatné komunikaci ostřelovali z minometů vlastní pozice. 

Neúspěšné zůstávají podle generálního štábu ruské snahy o dobytí Mariupolu, Severoděnecka a dalších obcí v Doněcké oblasti. Ústupem po utrpěných ztrátách skončil ruský pokus o vzetí Krasnohorivky. Na obsazených územích okupanti pokračují silami ruské národní gardy v boji s ohnisky odporu, uvedla ukrajinská armáda.

Zdroj: DeníkRusové v současnosti obléhají severoukrajinský Černihiv. „Město je zcela zničené. Je jednodušší spočítat ty domy, které ještě zbyly. O život přišly dvě stovky obyvatel,“ citoval starostu města Vladyslava Atrošenka deník Ukrajinska pravda. Atrošenko ale zdůraznil, že město, ve kterém je nyní asi 120 tisíc z původního počtu 290 tisíc obyvatel, se nehodlá ruským silám vzdát. 

Ukrajinští vojáci u města Avdivka tvrdí, že zde Rusové použili zakázanou munici s fosforem. Informaci nebylo možné ověřit.

Kvůli ruskému ostřelování vzniklo v areálu černobylské jaderné elektrárny 31 požárů a plameny již sežehly přes deset tisíc hektarů lesa. „Hašení požáru není možné, protože oblast okupují ruská vojska,“ upozornila pro Ukrajinskou pravdu Ljudmyla Denisová, jež se v ukrajinském parlamentu zabývá lidskými právy. 

Evakuace civilistů 

V sobotu pokračovala evakuace civilistů z ukrajinských měst, a to všemi deseti dohodnutými humanitárními koridory. Podle ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové se podařilo evakuovat 5 208 lidí, o den dříve jich přitom bylo 7 331. Z obléhaného přístavu Mariupol se relativního bezpečí Záporoží dostaly čtyři tisíce civilistů, na evakuaci jich ve městě ale stále čeká přes sto tisíc. 

Vicepremiérka Vereščuková podle agentury Reuters uvedla, že pro neděli jsou dojednány dva humanitární koridory k evakuaci civilních osob z frontových oblastí, včetně umožnění odjezdu lidí v osobních autech z obklíčeného Mariupolu.

Moskva. Ilustrační snímek
Ambasáda v Moskvě čelí provokacím. Česko proti postupu Ruska protestovalo

Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko uvedl, že hovořil s francouzským velvyslancem na Ukrajině o možnostech evakuace civilistů. Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve prohlásil, že navrhne Rusku plán, jak pomoci lidem z obléhaného města odejít.

Od začátku války bylo na Ukrajině zabito dvanáct novinářů a dalších deset utrpělo zranění, uvedla ukrajinská generální prokuratura. Informaci ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů. 

Ruské ozbrojené síly od začátku své invaze na Ukrajinu přišly už přibližně o 16 600 vojáků, informovalo ukrajinské ministerstvo obrany. To zároveň zvýšilo údaje o zničené ruské výzbroji a vojenské technice. O nárůstu ztrát ukrajinských sil ale informuje i ruské ministerstvo obrany. Podobné informace uváděné oběma válčícími stranami ovšem nelze nezávisle ověřit.