Tato lež se začala šířit v září, kdy u nás i ve světě začal plíživě růst počet nově nakažených a lidé na podobné zprávy byli opět citlivější než v průběhu „pohodového“ léta. Na nejrůznějších serverech se začaly objevovat příběhy rodičů, jejichž děti, do té doby perfektně zdravé, náhle zkolabovaly a zemřely.

Ilustrační foto.
Na sociálních sítích se šíří poplašné zprávy. Jejich oběťmi jsou i děti

Jeden z takových případů se měl stát poblíž německého města Karlsruhe, další v dolnosaské oblasti Aurich, jiné zase v Číně, kde chlapec zkolaboval při cvičení v rouškách během tělesné výchovy.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKŠiřitelé těchto zpráv bohužel velmi sofistikovaně mísí realitu a fikci. Například v Karlsruhe skutečně zesnula třináctiletá dívka, ale její smrt neměla s rouškou nic společného. Tedy měla asi tolik, co ponožky, které dané oběti jistě také měly na sobě. Roušky jsou prodyšné a existuje řada studií dokazujících, že jejich nošení nesnižuje množství kyslíku na fatální úroveň, ani nezvyšuje obsah vdechovaného oxidu uhličitého.

Lékaři pitvali zemřelé na covid a objevili lék, tvrdí hoax. Věc se má jinak

Ústenky nemají vliv na schopnosti člověka, který je nosí. Což ostatně dokazuje i to, že je nosí lékaři při operacích trvajících mnoho hodin.

Je tak s podivem, že aktivním šiřitelem těchto bludů se nyní stal právě lékař Bodo Schiffmann. Poučení: to, že je někdo lékař, ještě neznamená, že nemůže být hloupý.