V příštích letech by mohla v České republice zaniknout až třetina pěstitelských pálenic. Je o tom přesvědčený tajemník Unie destilatérů a majitel obchodu  Lihovárek.cz Jakub Gottwald, podle něhož to bude výsledek postupného zvyšování spotřební daně z lihu, na kterém se dohodla vládní koalice.

Ta minulý týden představila plán, že spotřební daň z lihu se bude v příštích dvou letech zvyšovat vždy o deset procent a třetí rok o dalších pět procent. Toto opatření je součástí ozdravného balíčku, od kterého si vláda slibuje v příštích dvou letech získat téměř 151 miliard korun do státní kasy navíc. „Pro malé pěstitelské pálenice, které žijí z toho, že k nim pěstitel přiveze ovoce a ony jej vypálí, to bude mít katastrofální dopad,“ míní Gottwald.

Loni bylo v České republice registrováno asi 540 pěstitelských pálenic. „Myslíme si, že za první dva roky zanikne třicet procent z nich,“ doplnil.

Podobně to vidí i předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík. Organizace v současné době sdružuje necelou stovku pěstitelských pálenic. „Jakékoliv zvýšení daně bude mít na jejich provoz vliv. Lidé si začnou rozmýšlet, zda k nim budou ovoce vozit,“ řekl.

V poslední době na pálenice dolehla i slabá úroda meruněk a švestek. „Pokud pálenice jede na třicet procent, je výroba neudržitelná. Jestliže se k vyšší dani ještě přidá špatná úroda, hrozí, že řada pálenic zanikne,“ doplnil Kozlík.

Malé lihovary by vyšší daň ohozit neměla

Na druhou stranu by vyšší spotřební daň neměla ohrozit většinu malých lihovarů, kterých dnes v Česku působí asi šedesát. Důvod je jednoduchý: výroba destilátů není jejich hlavní předmět podnikání. „Z malých lihovarů vyšší daň potrápí ty, které to živí, těch je asi šest. Ti ostatní mají třeba hotel a jiné byznysy, přičemž lihovarnictví mají jako vášeň,“ vysvětlil Gottwald.

Odborníci vidí i další problém spojený se zvyšování spotřební daně z lihu. Třeba šéf zahrádkářů Kozlík předpokládá, že lidé začnou hledat jiné způsoby, jak ovoce vypálit a budou hledat pokoutní způsoby. Výroby se tak může ujmout černý trh, v čemž je zajedno právě s Gottwaldem.

Ten si už dnes všímá, že takovou produkci lze najít v řadě českých restaurací. „V Praze se mi běžně stává, že v restauraci, která má ambici mít ocenění Michelin Bib, mi nabídli kořalku od nějakého strejdy, který ji pálí doma. A ještě se tím chlubí,“ popsal Gottwald.

Před černým trhem varuje i přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský. Domnívá se, že vyšší spotřební daň zvýší tlak na domácí samovýrobu. „Hrozí, že se výroba přesune do různých černých pálenic, které budou produkovat nekvalitní alkohol,“ myslí si Miovský.

Zvednou se počty černých palíren?

Mluvčí ministerstva financí Petr Habáň si ale nemyslí, že vyšší zdanění povede k zániku pěstitelského pálení a argumentuje právě kvalitou produkovaného alkoholu. „Výroba ovocných destilátů v pěstitelské pálenici zaručuje oproti takzvanému černému pálení zdravotní nezávadnost,“ uvedl. Doplnil, že na základě trvalé unijní výjimky bude produkce z pěstitelského pálení pro vlastní potřebu nadále podléhat polovičnímu zdanění.

Připustil však, že černé pálení je lákavou alternativou už při současných daňových sazbách. „Tato oblast je průběžně správcem daně přísně sledována právě s ohledem na možné daňové úniky,“ dodal.

Nicméně přednosta Miovský vidí problém v tom, že zvyšování spotřební daně nejde ruku v ruce s preventivními opatřeními, které by řešily například i dostupnost alkoholu a podobně. Navíc je v Česku daň pro různé typy alkoholu různá. „V Česku je alkohol v porovnání s ostatní zeměmi velmi laciný. Pálenka je drahá už sama o sobě, ale cena piva a vína tomu neodpovídá. Tyto nůžky se budou ještě rozevírat,“ přiblížil přednosta.

Tajemník Unie destilatérů Gottwald předpokládá, že lihoviny kvůli vyšší spotřební dani podraží přinejmenším o deset procent. „Cena pálenky půjde bezesporu nahoru a nejen o výši spotřební daně, ale nahoru šly i veškeré vstupy – ovoce, sklo, etiketa… Je trochu s podivem, že se to neprojevilo už loni,“ dodal.