Z Nymburka v pátek odjel Václav Šíma autem na polsko-ukrajinskou hranici. Pro uprchlíky. Jeho známý Vitalij v Čechách pravidelně část roku pracoval na stavbách. I majiteli Šafaříkova mlýna pomáhal na opravách domu. Šíma mu teď zavolal na Ukrajinu a domluvili se na ubytování pro celou rodinu. „Udělám, co bude v mé moci,“ řekl muž. Připravil pro ně byt, kde mohou zůstat mimo válku, jak dlouho bude třeba.

Lidé napříč republikou chtějí poskytnout přístřeší ukrajinským uprchlíkům. Už zhruba tisícovku nabídek v pátek evidovala Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra. „Je to od jednotlivců s jednotkami postelí až po velké objekty. Preferujeme ubytování hromadného typu, hlavně se stravováním,“ uvedl mluvčí úřadu Jana Piroch.

Každému ze zájemců správa posílá formulář, ve kterém vyplní adresu a počet lůžek. První kapacity už jsou podle něj připraveny na uprchlíky.

Pomoc dětem

Uprchlíky už přijímají první české obce. Z ukrajinského Nadvirna zamířilo do partnerského Krnova v Moravskoslezském kraji třicet žen a dětí. Skupina cestuje v autobuse a osobním voze. Příjezd do České republiky závisí na aktuální situaci na hranicích.

Ubytování pro větší skupinu dětí nabídla zástupcům města Hranice a Olomouckému kraji společnost Lázně Teplice nad Bečvou. „Podle dostupných informací míří do České republiky několik autobusů s dětmi, které musely úřady evakuovat před ruskou invazí na Ukrajině. Nabídli jsme naše volné ubytovací kapacity, abychom pomohli pokud možno okamžitě. Jsme připraveni se o děti materiálně postarat, s městem a s krajem jednáme o právních možnostech dohledu a zajištění dalších potřeb dětí,“ sdělil za vlastníka lázní Jiří Vitík.

Situace na slovensko-ukrajinské hranici
EXKLUZIVNĚ: Na hranicích Ukrajiny. Ženy a děti míří do bezpečí, muži do války

Připravují se i další české obce a jednotlivé kraje. V Plzni mohou z fondu městských bytů zajistit v nejbližších týdnech deset bytů. „Město může pomoci i se zajištěním zázemí v penzionech a jiných ubytovacích kapacitách,“ sdělila mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Útočiště pro lidi prchající před válkou mapují také ve Slaném na Kladensku. „Jednáme také s farní charitou, která organizuje humanitární pomoc,“ řekl starosta Martin Hrabánek. Jak dodal, mnoho mužů je aktuálně povoláno do války a bude třeba zajistit zbytek rodin v České republice.

Ukrajincům, kteří jedou do napadené vlasti, umožní České dráhy bezplatnou přepravu všemi vlaky. V pátek večer vypravily také speciální vlaky do polského Przemyslu. Jsou v nich k dispozici nápoje a deky především pro prchající ženy a děti. 

Léky, lehátka, jídlo a voda

Vlna solidarity Čechů se zvedla od jednotlivců až po velké firmy. Humanitární organizace jako Člověk v tísni, Nadace Adra či Český Červený kříž vyhlásily sbírky, vybraly zatím asi 140 milionů korun. Za peníze chtějí nakoupit strádajícím lidem přímo na Ukrajině jídlo, zdravotnický a hygienický materiál, část prostředků pomůže i uprchlíkům. „První odhady hovoří o tom, že v roce 2022 budou tuto pomoc potřebovat téměř tři miliony lidí," varovala Karolina Emanuelová z organizace Adra.

Dva kuchaři z restaurace Maštal ve středočeských Doksech zamíří do budovaného uprchlického tábora ve slovenském Humenném. Chtějí zdarma vařit rodinám utíkajícím od války. „Jakmile prostřednictvím sbírky získáme prostředky na nákup surovin, vyrazíme,“ uvedl za podnik Matyáš Frýdl s tím, že o pomoci jednali s organizací Člověk v tísni i se slovenskými úřady.

Vyjet z ukrajinského Kyjeva trvá dlouhé hodiny, téměř šest hodin. Po krajnici chodí lidé s plnými taškami, někteří za sebou vezou i kufry
LIDÉ A VÁLKA: Polská města se připravují na nejčernější scénáře

Představitelům Charity České republiky popsal situaci Rostislav Sprynjuk, ředitel Caritas Mariupol na Ukrajině. „Pokud bude agrese pokračovat, budeme potřebovat i materiální pomoc. Generátory, léky, mobilní stanové tábory pro uprchlíky, lehátka. Samozřejmě jídlo, pití a čistou vodu, protože netuším, jak by to vypadalo bez pitné vody," informoval.

Skupina cestovatelských nadšenců zorganizovala vypravení souprav z Prahy a Brna s až 800 lůžky. „Čekáme jen na oficiální pokyn od ukrajinské strany, bez jejich pozvání vlak neodjede. Nebude prázdný, díky sbírce tam povezeme zdravotnický materiál, spacáky pro civilisty a další potřebné věci," přiblížil v pátek mluvčí iniciativy Železnice pomáhá Vratislav Vozník.

Zdroj: Deník

Solidarita na sítích

I sociální sítě jsou plné nabídek pomoci. „Stojím na hranicích do Užhorodu. Máme dva mikrobusy, odvezeme vás kamkoliv do České republiky,“ hlásil dopoledne cestovatel z Vysočiny Olda Dvořák.

Mladí lidé vyjadřují podporu i českému youtuberovi a influencerovi Tarymu, který je ukrajinského původu. Vlastním jménem Taras Anatoljevič Povoroznyk uvedl na svém profilu, že se bojí o svou rodinu a známé. „O mého milovaného dědečka, strejdu Viktora, sestřenici Nastju a celou její rodinu. Nemám slov, nerozumím tomu, proč v dnešním civilizovaným světě k tomuhle dochází,“ uvedl na síti.

Ministerstvo vnitra hned ve čtvrtek aktivovalo Plán připravenosti na migrační vlnu a zřídilo informační linky pro občany Ukrajiny. Pokud občanům Ukrajiny končí pobyt, nemusí se bát restrikcí. „V rámci zjednodušené procedury mohou zažádat o speciální typ víz a zůstat u nás,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že systém prodlužování pobytu bude platit i v dalších měsících. Pokud navíc mají ukrajinští občané doma manželku, děti či rodiče, mohou za nimi tito rodinní příslušníci do Česka přijet v bezvízovém styku pouze s pasem. Veškeré další náležitosti si vyřídí už na našem území.

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům

Důležité informace z Ministerstva vnitra:

Nabídky na ubytování, ideálně hromadného typu se stravováním: Správy uprchlických zařízení e-mail ubytovaniukrajina@suz.cz.
Praktické pobytové informace: telefon +420 974 801 802, e-mail ukrajina@mvcr.cz.

Sbírky pro Ukrajinu:

Člověk v tísni – sbírka SOS Ukrajině funguje už od roku 2014, informace o pomoci na www.clovekvtisni.cz
Charita České republiky – veřejná sbírka směřuje pomoc primárně obyvatelům zasažených oblastí. Využít lze i dárcovskou SMS (na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.)
ADRA Česká republika – sbírka SOS ADRA – Pomoc Ukrajině, číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 500.
Sbírka paměti národa – sbírka podporuje organizaci Come Back Alive pomáhající ukrajinským vojákům ve válce na Donbasu. Hlavně poskytuje technickou, školicí a zdravotní podporu.
Fond humanity Českého červeného kříže – sbírka s číslem účtu 333999/2700 a variabilním symbolem 1502. Využít lze i dárcovskou SMS a on-line platbu.
Česká pobočka UNICEF – pomoc přes www.unicef.cz. Konflikt na Ukrajině znamená bezprostřední ohrožení života a duševního zdraví pro 7,5 milionu dětí. V oblastech mají pobočky, pracovníci vyrážejí do terénu i v mobilních týmech

Na tyto a další projekty lze přispět i přes server www.darujme.cz