S košťaty Blanky Matouškové se dá uklízet i tančit
Blanku Matouškovou z Radomyšle můžete potkat na různých řemeslných trzích nebo akcích, kde je k vidění lidové řemeslo. Vyrábí totiž březová košťata a ráda do svého umění zasvěcuje i ostatní. S ukázkou tradičního řemesla objížděla například i školy a přístup nejmenších k práci si velmi chválí. Vidět ji lidé mohli například i ve mlýně v Hoslovicích, na trzích v Radomyšli, nebo v ZOO v Plzni. Březová košťata, která vyrábím, najdou uplatnění nejen při práci, ale například i jako dekorace či k tanci nebo pro zábavu při různých čarodějnických sletech. Putovaly už například i do Francie, Holandska nebo Itálie. To mě samozřejmě nesmírně těší, ale větší radost mám z toho, když se zákazníci vracejí, protože jsou spokojeni.
close info Zdroj: Redakce zoom_in
K výrobě březových košťat jsem se dostala díky svému manželovi. U Matoušků se tomuto řemeslu věnovali chlapi po několik generací. Košťata dělal tchán i jeho otec a nakonec i můj manžel. Já mu nejdříve pomáhala s přípravou. Chodila jsem do lesa pro břízu, začišťovala ji a dělala mu otýpky, ze kterých on pak už smotával košťata. Můj muž nečekaně zemřel a mě na dvoře zbylo spoustu březových větví, bylo mi líto je vyhodit nebo spálit, a tak jsem si říkala, že to zkusím. V začátcích mi pomohl i můj švagr. Z prvního koštěte jsem měla obrovskou radost.
close info Zdroj: Redakce zoom_in
Výrobu ráda představuji ostatním. V rámci vzdělávacích trhů si omladina i dospělí mohou vyzkoušet, jaké to je vyrobit si vlastníma rukama březové koště. Spolupracuji i se školami a školkami a musím říci, že děti jsou mnohdy šikovnější a trpělivější než dospělí.
close info Zdroj: Redakce zoom_in
Na jednom koštěti od lesa do finále pracuji cirka dvě hodiny. Proutí se řeže na podzim a v zimě po opadu listí a částečném zatažení mízy. Váže se do otýpek a veze z lesa na dvorek, kde proutí dále zpracovávám až do konečné podoby koštěte. Lidé si mohou vybrat metličky a košťata různých velikostí s dřevěnou či proutěnou násadou. Mohou plnit jak užitnou, tak dekorativní funkci. Naše babičky březové metly doporučovaly také jako výchovný prostředek. Stalo se mi, že mě jednou oslovil mladý muž s tím, že by chtěl vyrobit košťata na svatbu. Přišlo mi to zpočátku zvláštní, ale pak řekl, že se jmenuje příjmením Pometlo a že se březová pometla jako recese na svatbu hodí. Jak mi později napsali manželé Pometlovi, košťata prý na svatbě sloužila jako dekorace, zametali s ním střepy pro štěstí a ženich si s pometlem i zatancoval.
close info Zdroj: Redakce zoom_in
Vyrábět březová košťata je voňavá práce se dřevem, ale chce to fortel. Březové větve ve čtyřech délkách se upraví nožem křivákem do špičky. Poté se začne skládat 12 až 16 prutů cirka 120 cm vysokých. Ty se stáhnou páleným vázacím drátem a přidávají se další o kus kratší atd… Těch posledních krátkých je nejvíce, protože zahušťují. Je třeba vše pěkně skládat, aby nikde nedřelo do dlaní. Je velmi důležité, aby bylo proutí dobře stažené, proto se používá prkno zavěšené na provaze a šlápnutím se pevně stáhne a sváže, na každé koště zhruba 6 až 7 úvazků. Ti šikovnější svazují vrbovým proutím. Ve finále se celé koště nožem začistí od výstupků a hrbolů, zařízne nahoře a zastřihne dole do stejné délky.
close info Zdroj: Redakce zoom_in
Koště, metla, pometlo, beran… I to je název pro uklízecí nástroj minulosti i současnosti. Naši předci v zimě, kdy nebyla práce na poli, zpracovávali březové proutí pěkně v teplé kuchyni nebo v maštali na košťata. Podle potřeby se vyráběla stájová, na násadě, kanálková, tvrdá ke koním, měkká na piliny, krátká na vymetání kamen i králíkáren… V dnešní době se kromě stájí používají hojně na pilách, kovárnách, pro taneční účely i na slety čarodějnic. Metly a košťátka používají lidé snad od doby, kdy si začali stavět stabilnější obydlí. Vždyť vysavače, mopy a mopíky i celá řada dalších úklidových prostředků má společného předka a tím je právě koště či metla.
close info Zdroj: Redakce zoom_in