Sportování ho hodně chytlo, ke kolu následně ještě přidal turistiku, běhání, lezení po ferratách v Alpách a v zimě běžecké lyžování nebo chůzi na sněžnicích. Když zrovna nikde nejezdil na kole, běhal po horách se svojí ohařkou Amirou, s kterou prochodili úplně celou Šumavu, občas ji s sebou bral i na nějaké alpské výstupy a dovolených po naší vlasti. "Před sedmi lety jsem se začal otužovat, letos už plavu vlastně osmou zimu," dodává.
Další věc které ho hodně vzala, je bosá chůze, s kterou začal na jaře 2017. Stravuje se vegansky, protože tato strava je podle něj nejohleduplnější k ostatním živočichům, se kterými sdílíme naši planetu, životnímu prostředí a současně je i zdravá. "O této stravě u nás stále koluje plno předsudků a nepravd, přitom je udržitelnost této výživy již dávno vědecky ověřena a sám jsem si to na sobě potvrdil. Jsem již třetím rokem abstinent, z čehož mám velkou radost. Zdravý životní styl samozřejmě není jen o výživě a sportu, ale z velké části i o psychické stránce, na které se snažím také dost pracovat. Žiji více v přítomnosti, užívám si drobných radostí, pravidelně dělám meditace a dodržuji v rámci možností pravidelný spánkový režim. Každý večer děkuji za krásně prožitý den a za to že jsme zdraví," uzavírá svůj příběh Pavel Křížek.
S Amirou v kaňonu řeky Křemelné. Bosá chůze mě ještě více propojila s přírodou, v které trávím hodně času. Chození naboso podporuje přirozené držení těla, zesílení nožní klenby, která funguje jako tlumič otřesů při chůzi, a tím šetří klouby v kolenou a kyčlích, včetně páteře. Bosochození má i podobné účinky jako otužování, takže se při něm dá i dost zlepšit imunita organismu. Bosky chodím celoročně, i v zimě děláme každý den procházky na sněhu nebo nějaké výlety o víkendu. Bosky i běhám.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in
Přesně 2. září 2016 jsem si uskutečnil jeden můj velký sen, a to výstup na nejvyšší vrchol rakouské části Alp, Grossglockner, s výškou 3798 m.n.m. Krásným zážitkem z této akce bylo i přenocování na ledovci kousek pod vrcholem nebo přechod nebezpečného hřebene mezi vrcholky Kleinglockner a vlastním vrcholem Grossglockneru, který už byl v této době pokryt místy čerstvým sněhem. Východ slunce byl z této výšky úžasný.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in
Tato fotka byla pořízena na Křížovém vrchu v Českém Švýcarsku. Do těchto míst se dost často vracím, krajina zde vyzařuje takovou klidnou a pozitivní energii. Jezdíme sem hlavně v období pozdního podzimu, který je tu díky listnatým stromům skutečně kouzelný, nebo v časném jaře, kdy je to tu skoro bez turistů a můžeme si svobodně užívat zdejší přírody.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in
U jezera Traunsee, na mém oblíbeném místě u kostela Traunkirchen. Tato část Alp má úžasnou krajinnou scenérii s velkými kontrasty, kde se střídají rozlehlá jezera a nad ně vystupují ostré vrcholky hor. Jsou tu ideální podmínky jak na cyklistiku, tak i horskou turistiku, kde si každý vybere to svoje.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in
Amira prodělala předloni na jaře silnou otravu, přestala jí fungovat játra a slinivka a vypadalo to, že už to nezvládne. Po třech týdnech na kapačkách se stav najednou zlomil a za měsíc potom už se mnou mohla zase běhat po alpských vrcholcích. Dokonce jsem jí pořídil i psí kárku za kolo, na které se mnou mohla absolvovat i cyklovýlety kolem jezer. Tato fotka je pořízena z vrcholu Bleckwand u jezera Wolfgangsee.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in
Otužování jsem si hodně oblíbil, je to jedna z nejlepších věcí, které můžeme pro zdraví udělat, a přitom úplně zdarma. Každý den jsem se chodil otužovat v 5 hodin ráno ještě před prací na Volyňku a v létě, když je voda v řece, už teplá tak používám venkovní sprchu, kterou zásobuji studenou vodou přímo ze studny. Fotka je ze 3. února 2018 z výstupu na Plechý od Haidmühle, ušel jsem tak celkem 20 km, teplota vzduchu – 4°C, celou cestu jen v krátkých kalhotách a na sněžnicích. To je varianta otužování vzduchem, na kterém se dá pobyt vydržet trochu déle než v ledové vodě a jsou při tom zase úplně jiné pocity.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in
Záliba v bosém chození mě donutila vyzkoušet jednu věc, a to přechod hřebene Watzmannu v Berchtesgadenských Alpách s nadm. výškou 2713 m.n.m. jen v barefoot botech, které jsou vyrobené tak, aby co nejvíce napodobovaly bosou chůzi, mají tři milimetry silnou podrážku a jsou celkově hodně lehké a vzdušné. Botky to zvládly na výbornou, dokonce jsem se díky nim na ostrém skalnatém hřebeni, který spojuje severní a jižní vrchol, cítil daleko bezpečněji než v klasických botách se silnou podrážkou. Koncem října tu už i místy ležel sníh a ledové zmrazky na skalách, tak byla možnost je vyzkoušet i na těchto površích, kde také obstály.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in
Poslední fotka je ze splouvání Otavy ze Strakonic do Písku na kanoi. S Amirou mám spoustu krásných zážitků, které pořád přibývají. Byla to hodně i ona, co mě přivedla ke zdravému způsobu života, veganství a soucitu s ostatními zvířaty, protože rozdíl mezi nimi není skoro žádný, to jen my určujeme jejich osud. Loni v lednu jsme do smečky přibrali ještě čtyřletou fenku Barunku, která sloužila k produkci štěňat v otřesných podmínkách množíren. Má na duši a těle ještě hodně šrámů, které se jí u nás začínají hojit a stává se z ní konečně šťastný pes.
close info Zdroj: Osobní archiv Pavla Křížka zoom_in