O čem byla řeč v debatě Deníku s Andrejem Babišem: 

  • o nadcházejích volbách do Evropského parlamentu 
  • o českém předsednictví v Radě Evropské unie
  • o migračním paktu a ilegální migraci
  • o Alexandru Vondrovi 
  • o Petru Fialovi 
  • o Věře Jourové

Těsně před volbami do Evropského parlamentu utrpělo hnutí ANO na domácí scéně citelnou porážku, když ve sněmovně prošla do druhého čtení Jurečkova důchodová reforma. „Pokud se vrátíme do vlády, chceme to změnit, přes 65 let odchodu do důchodu nejede vlak,“ komentoval to šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Je to jen vějička na voliče, nebo slib, který hodlá dodržet, pokud hnutí ANO za rok a půl převezme otěže moci? Tato otázka se nabízí v souvislosti s břemenem, které zatěžuje představitele ANO na evropské úrovni. V roce 2019 Babiš coby premiér schválil rámec Zelené dohody pro Evropu. Na dosažení uhlíkově neutrální Unie do roku 2050 se shodla Evropská rada už v prosinci 2019 a potvrdil to summit v červenci 2020.

V červnu 2021 přijala klimatický zákon, který tento cíl právně závazným. Ještě v lednu 2022 Andrej Babiš tento záměr hájil slovy: „To je tisíc miliard, které máme dostat hlavně na investice do vody, do lesů, do životního prostředí, do ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné.“

Proč tak radikálně změnil názor, podobně jako u posouvání věkové hranice pro odchod do důchodu?

Co vše již zaznělo v živých debatách se šéfem hnutí ANO? Články a záznamy najdete ZDE.

Co konkrétně europoslanci zvolení za ANO budou chtít v zelené legislativě opravit? S kým to budou dělat, zůstanou-li v Macronově frakci Renew Europe Now? Podle vyjádření lídryně ANO Kláry Dostálové jak ke Green Dealu, tak k migračnímu paktu má totiž Babišův subjekt  blíž k Přísaze a Motoristům, SPD nebo levicové formaci Stačilo!