Majitelům způsobili škodu na odcizených věcech ve výši 355 tisíc korun a na poškozeném zařízení více než sto třicet tisíc korun. Předmětem jejich zájmu se stalo především nářadí, ale také elektronika a další věci jako například alkoholické nápoje, domácí spotřebiče, vánoční a velikonoční dekorace.

Že se v chatové oblasti něco děje, oznámil v pátek 23. listopadu 2018 v odpoledních hodinách jeden z majitelů chat. Jeho objekt byl totiž je otevřený a vypáčená garážová vrata a vstupní dveře do chaty nevěstily nic dobrého. Jak se na místě postupně ukazovalo, podobně na tom byly i ostatní chaty.

Podle tiskové mluvčí policie Jaromíry Novákové, pachatelé vsadili na rekreační oblast, ve které se nachází zděné chaty, z nichž některé mohou sloužit i k celoročnímu užívání. Bylo tedy pravděpodobné, že mohou být patřičně vybaveny. "Návštěvu vhodně časově naplánovali na konec listopadu, kdy majitelé své letní příbytky opouštějí a nezdržují se zde tak často jako v létě," dodala Nováková. Za přístupovou cestu volili převážně vstupní dveře, ale u několika chat i okna.

Vloupání do chat nedaleko obce Vrbna vyšetřují strakoničtí kriminalisté ve spolupráci s policisty Obvodního oddělení Blatná.

Policisté každoročně upozorňují majitele rekreačních objektů na zvýšený počet vloupání do rekreačních chat a chalup v zimním období. Zazimované a opuštěné objekty vyhledávají pachatelé, ať už za účelem přespání, úkrytu před chladným počasím, ale také za účelem krádeží věcí, které mohou snadno zpeněžit. Majitelům pak vzniká nejen škoda na odcizených věcech, ale také poměrně vysoká škoda na poškozeném zařízení.

Proto policisté doporučují, aby si majitelé cenné věci odvezli a nenechávali je v opuštěných letních příbytcích. V případě, že je uvnitř z jakéhokoli důvodu ponechají, je vhodné investovat do zabezpečení, vyplatit se může instalace ochranného systému, signalizačních zařízení a podobně.

Je také dobré si cenné věci ponechané uvnitř příbytku vyfotografovat a poznamenat si výrobní čísla, která policii poskytnou v případě jejich odcizení. Další radou policistů je několikrát opuštěné chaty a chalupy zkontrolovat, případně se na kontrolách domluvit se sousedy.

Zjistí-li majitel objektu, že došlo k vloupání (narušené dveře, vypáčená okna apod.), neměl by nikdo do příjezdu Policii ČR vstupovat dovnitř. Jen tak je možné uchránit stopy zanechané pachatelem, které mohou policisté zajistit pro další vyšetřování.

Lukáš Strnad