Již státní zástupkyně Alena Píchová navrhovala výjimečný trest, který se pohybuje
v rozmezí 25 až 30 let. „Pro výjimečný trest splňuje jednu
z podmínek: jeho náprava je ztížená," uvedla žalobkyně 
s odkazem na loupežné přepadení se zbraní, za které byl Koutný v minulosti ve vězení.

Také senát došel k názoru, že k jeho nápravě základní sazba 15 až 20 let nestačí. Předseda senátu Petr Černý výši odůvodnil tím, že Koutný vraždil chladnokrevně, plánovaně, bez odpovídajícího emočního doprovodu a surovým způsobem.

Pozůstalé matce zavražděné Radky Pospíšilové soud uznal odškodné ve výši půl milionu korun. I v tomto případě šlo o výjimečnou situaci. „Je to docela nová možnost, kterou nám dává trestní řád. Navíc se domníváme, že v takovýchto případech je nanejvýš vhodné, aby o nemajetkové újmě rozhodl už trestní soud, a pozůstalí tak nemuseli trauma ze soudu zvládat ještě jednou před občanským senátem," vysvětlil Petr Černý.

Obžalovaný ani jeho obhájce se k výši trestu vyjadřovat nechtěli a stejně jako žalobkyně Alena Píchová si ponechali lhůtu na odvolání. 

Obžalovaný Roman Koutný (46) ubil Radku Pospíšilovou (26) dřevěným polenem loni 11. října ve Veselí nad Lužnicí. K němu domů přišla jako zástupkyně firmy, jež sjednává půjčky. Koutný tedy věděl, že nese peníze, které by mu pomohly splatit dluhy. Ženu ubil polenem pro 25 tisíc 
a tělo ukryl na půdě.