Bezmoc a strach. Tak by se asi daly dvěma slovy označit pocity šestasedmdesátiletého muže, který léta sám bydlí v domku u hlavního tahu silnice na hraniční přechod ve Strážném. Od května loňského roku zhruba do listopadu ho totiž pravidelně navštěvoval neznámý zloděj. „Po takovém pachateli opravdu pátráme,“ připustil Jaroslav Pangl z prachatického policejního ředitelství. Nechtěl ale mluvit o podrobnostech, protože kriminalisté rozjeli vyšetřování a nechtějí případné pachatele vyplašit.

Starý pán na své trápení a nezvané hosty upozornil policii dopisem, a ti se za ním okamžitě vypravili. Z jeho výslechu pak vyplynulo, že zloděj nebo zloději ho navštívili čtyřikrát a odcizili mu přibližně sto dvacet tisíc korun a motocykl Jawa. „Naposledy se pachatel vloudil do domku muže pod záminkou měření tlaku a odcizil mu čtyřicet tisíc korun. To bylo někdy v době od poloviny do konce loňského listopadu,“ upřesnil Jaroslav Pangl s tím, že se pachatel nebo pachatelé dopouštějí krádeže a porušování domovní svobody.

Policisté se shodují na tom, že jde o hnusný případ lidského hyenismu. Čas od času se s takovým případem setkají. „Je možné, že spousta lidí je takovým způsobem okrádána, ale nechávají si to spíše pro sebe. Zmiňovaný muž žije osaměle a je zvyklý si vše řešit sám, proto na sebe upozornil až po dlouhé době,“ bilancuje Pangl.

Na tom, že je případ lidsky odporný, se shodují i lidé z Lenory a okolí. Případ ale připočítávají na vrub lidem, kteří okolo hlavního tahu silnice provozují nejstarší řemeslo na světě. „Kdyby tady ty holky nestály a nemotaly se kolem nich jiné živly, nic podobného by se tu určitě nestalo,“ potvrzuje muž, který si nepřeje uvést jméno.