Za jediný den dokázali oslovit až několik desítek seniorů z celé republiky. Používali přitom stále stejnou fintu – důvěřivým staříkům tvrdili, že patří mezi příbuzné, nebo že pro dotyčnou rodinu něco udělali, například opravili auto či dodali nová plastová okna. Požadovali za to desítky tisíc korun. A vycházelo jim to! Kriminalisté později prokázali dvěma podvodníkům z Moravy (47 a 36 let) celkem 125 případů, při kterých se měli obohatit o víc než tři miliony korun. Jen na jihu Čech obrali o úspory 20 lidí.

„Začali jsme to prověřovat a pak nám vykrystalizovali dva podezřelí. V říjnu před třemi lety jsme je zadrželi a od té doby byli oba ve vazbě,“ vzpomíná vrchní komisař Lukáš Nosek z Krajského ředitelství Policie ČR v Českých Budějovicích. Následně začali kriminalisté s dokazováním, při kterém museli vyslechnout desítky poškozených. Podle Noska to však nebylo vždy úplně jednoduché, protože mezi okradenými byli i opravdu staří lidé, kteří si na přesný popis pachatelů nevzpomínali. Jednou z metod, kterou proto policisté využívali, byly i fotorekognice.

„Někdy jeli jen tak po městě a neměli nikoho vytipovaného. Když spatřili nějakého seniora, jeden z nich za ním přišel a tvrdil, že patří do rodiny nebo že třeba opravil synovi či vnukovi auto. Aby působil věrohodněji, údajnému příbuznému jakoby zatelefonoval. Hovor však přijímal druhý z pachatelů, který se za někoho z příbuzenstva vydával,“ popisuje vrchní komisař Nosek.

Alarmující je, že ve většině případů oběti tomuto uvěřili a neváhali vydat zlodějům i své celoživotní úspory. Nejmenší částka, kterou podvodníci získali, je 5000 korun, nejvyšší pak rovných 100 tisíc korun. Poškození dokonce několikrát vydali dvojici své platební karty a ta z nich pak vybírala libovolné sumy. „Jejich skutky byly kvalifikovány jako podvody, ale v jednom případě se jednalo i o loupež. S jedním starým pánem se začal podezřelý o peníze přetahovat. Strčil ho až spadnul na zem a pak mu ty peníze vytrhl,“ zmiňuje Nosek. Dodává, že zadržení těchto dvou pachatelů bylo první velkou akcí v republice, která se okrádání seniorů týkala.

Starší z podvodníků, který byl zároveň hlavním iniciátorem, si pořídil za ukradené peníze různá luxusní auta, policisté u něj navíc zabavili několik kilogramů zlatých šperků. S oblibou hrál i na výherních automatech, podle pozdějších zjištění kriminalistů na nich dokázal prohrát závratné sumy. „Vůbec neznal hodnotu peněz, o čemž svědčí to, že na jediné máčknutí prohrál i tisíc korun. Když jim peníze došly, tak jeli takzvaně do práce. Vzali na sebe montérky a vyrazili,“ vysvětluje vrchní komisař Lukáš Nosek.

Kriminalistům ztěžovalo práci i to, že se dvojice pohybovala po území celé republiky a navíc často měnila vizáž. Mnozí okradení navíc skutky nenahlásili, protože pachatelé vystupovali velmi slušně a zdvořile a některé oběti si uvědomili až s velkým časovým odstupem, že se stali terčem zlodějů. „Po svém zadržení si však z toho dělali oba pachatelé legraci a o obětech se vyjadřovali velmi pohrdlivě. Vůbec jim nevadilo, že jim tito lidé kolikrát dali i poslední úspory nebo peníze, které si připravovali na pohřeb,“ zdůrazňuje Nosek.

Kvůli naprosté bezcitnosti a cynismu dostali pachatelé od Okresního soudu v Českých Budějovicích exemplární a výjimečné tresty. Staršího z nich (který byl hlavním iniciátorem a s obětmi zároveň přišel do osobního kontaktu) poslal soudce Radek Martínek za mříže na 13 let. Maximální sazba je přitom v těchto případech 13 let a 4 měsíce.

Mladší z pachatelů, který působil jen jako spojka či jako imaginární příbuzný v případech telefonických hovorů, pak dostal od soudu 6 let a 6 měsíců. Oba si podali odvolání, takže případ dosud není pravomocně ukončen. Zabývá se jím českobudějovický krajský soud.
.