„Telefonicky ji kontaktoval na pevnou linku muž, který se představil jménem jejího vnuka. Požádal ji o půjčku ve výši 30 000 korun, že si potřebuje něco koupit a pro peníze si zajde osobně. Za půl hodiny zavolal podruhé, kdy jí oznámil, že má jednání a že k ní pro peníze pošle svého kamaráda, kterému může důvěřovat,“ uvedla strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Během několika minut se k bytu důchodkyně dostavil muž, a žena mu nakonec předala 30 000 korun. Následně zjistila, že peníze skončily v rukou podvodníka.

Jednalo se o muže snědé pleti, ve věku kolem 25 až 30 let. Měl oválný plnější obličej a na hlavě kšiltovku tmavé barvy s červeným motivem vpředu. Byl hladce oholen a působil čistým a upraveným dojmem. Na sobě měl tmavé kalhoty a silonovou bundu, vpředu bílé barvy s tmavšími rukávy. Muž se pohyboval v ulici M. Alše ve Strakonicích kolem půl jedenácté. „Zde si ho také mohl někdo všimnout. Policisté se proto obracejí na obyvatele, kteří by mohli podat jakoukoli informaci k pachateli,“ pokračuje Nováková.

Na základě výpovědi poškozené policisté sestavili identikit – podobiznu možného pachatele (podoba na cca 60 %, muž měl delší vlasy). I zveřejněním identikitu může někdo z občanů pomoci k odhalení pachatele. Jakékoli informace, které by mohly policistům při objasňování případu pomoci, volejte na linku 158.

Od začátku roku se jedná již o třetí případ podvedeného a okradeného seniora. V prvním případě podvodník využil období vyúčtování za spotřebované energie. Navštívil starší manžele, do bytu se vetřel pod záminkou, že jde zkontrolovat koncový stav elektroměru a použil trik s rozměněním bankovky. Druhý případ okradeného seniora začal nevinně – otázkou na cestu do nemocnice. Důvěřivý senior nasedl ke staršímu páru do vozidla. Uvěřil smyšlené historce o kamarádovi, který potřebuje peníze na operaci. Pozval pár k sobě domů, kde jim půjčil šest tisíc korun výměnou za taštičku, ve které měly být dolary. Ta byla ale prázdná.

Policisté připomínají způsoby podvodného jednání, na které je třeba si dát pozor.

Pozor na:
– Jedná se o doručení údajného přeplatku za elektřinu nebo plynu.
– Vyplacení nějaké výhry, sociálního příspěvku.
– Prodej různého druhu zboží (hrnce, deky, elektrospotřebiče apod.) za výhodné ceny.
– Vydávání se za zdravotní personál, příbuzné nebo různé řemeslníky.
– Předstírání nevolnosti, potřeby na WC.
– Nákup peří, kožek, vajíček (na vesnicích).
– Vydávání se za oběti dopravní nehody, podávání zprávy o příbuzných v nemocnici.
– Přislíbení provedení různých prací (výměna oken, oprava střechy apod.).
– Oslovení starší osoby na ulici s dotazem, kde se nachází nemocnice. Při dalším rozhovoru uvádějí, že někdo blízký potřebuje peníze na operaci, ve vozidle pak telefonují a předstírají hovor s ošetřujícím lékařem z nemocnice, kde se nachází jejich příbuzný nebo kamarád ve vážném stavu. Pachatelé tvrdí, že mají pouze peníze zahraniční měny.
– Předstírání, že je posílá příbuzný oslovené osoby, který potřebuje půjčit peníze, neboť se ocitl v nouzi (dopravní nehoda) nebo že přináší peníze, které mu půjčil příbuzný a přinesl je vrátit. Přitom však předkládá hotovost vyšší nominální hodnoty, než je samotný dluh. Cílem je zjistit, kde má osoba uložené finanční prostředky.