Krátce před 21. hodinou se tu stala vražda, jejíž obětí je 27letá žena, jedna ze zaměstnankyň. Jejího pravděpodobného vraha zadrželi kriminalisté na území krajského města ještě v nočních hodinách a ten už nyní sedí v policejní cele.

V případě uznání viny a odsouzení mu hrozí až 18 let za mřížemi nebo výjimečný trest. Informaci potvrdil Deníku krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.
„Od nedělního večera vyšetřují kriminalisté závažný násilný trestný čin, jehož obětí se stala mladá žena. Případ začal jako výjezd policie k hlášenému požáru v pátém patře domu,“ popsal Matzner.

Oheň vznikl v ošetřovně, zaměstnanci domova jej však zlikvidovali ještě před příjezdem hasičů.

„Událost byla na tísňovou linku ohlášena po půl deváté jako požár kuchyně jedné z bytových jednotek. Když hasiči přijeli na místo, byl požár již uhašen zaměstnancem domu, jednotka proto nezasahovala. V místnosti, která sloužila jako ošetřovna, bylo nalezeno ženské tělo. Šetření celé události převzala Policie ČR,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Podle ředitelky domova Ludmily Kubelové nebyla při požáru nutná evakuace ostatních obyvatel, mnozí z nich o něm proto ani nevěděli. „K této tragické události bych chtěla říct, že v době vyšetřování nebyl v žádném případě narušen provoz našeho zařízení a uživatelům se dostala veškerá péče tak jako v ostatní dny,“ uvedla zdrcená ředitelka Kubelová.

Jednou z obyvatelek domova je i 89letá Božena Hajná, která žije v bytě ve 4. patře. Ani ona však neměla o požáru nejmenší tušení.

„V neděli odpoledne jsem se vrátila z nemocnice, kde jsem teď nějakou dobu pobývala. O tom, že by tady hořelo, jsem však vůbec nevěděla. Teď je to ale nahoře zamčené a nikdo se tam nedostane. Je tam ticho a nejsou slyšet ani žádné kroky, že by tam někdo chodil po chodbě nebo něco takového. Mluvila jsem o tom se třemi sestřičkami, ale ani ony pořádně nevědí, co se tam stalo,“ přiblížila Deníku Božena Hajná.

Zřizovatelem domova pro seniory Hvízdal je statutární město České Budějovice. Bezprostředně po tragédii se proto dostavil na místo činu i náměstek primátora Petr Podhola. „Je to velmi tragická událost, ale mohu ubezpečit, že na provozu tohoto sociálního zařízení se to nijak neprojevilo. Služby jsou pro všechny klienty zajištěny v plném rozsahu,“ ujistil Podhola.

Na dotaz, zda zvažují představitelé magistrátu nějaké lepší zabezpečení celého objektu, nebyl včera schopen jednoznačně odpovědět. „Jsme na samém začátku a závisí na tom, k jakým závěrům dospěje policie. Domnívám se však, že v tuto chvíli to bude běh na dlouhou trať,“ vysvětlil Podhola. Přestože pravděpodobného vraha zadrželi policisté na základě popisu a dalších zjištěných skutečností z místa činu pár hodin po události, v současné době nechtějí uvádět k jeho osobě žádné bližší informace. Dosud totiž nebyl obviněn a celý případ je tak nyní ve fázi intenzivního dokazování. „Vyšetřování případu je na samém začátku a do doby, než bude podezřelý obviněn, k němu nebudeme uvádět žádné bližší informace. Musíme totiž ctít presumpci neviny. Mohu potvrdit pouze to, že muž kladl při zatýkání aktivní odpor a v současné době už je v policejní cele,“ doplnil krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Kdy bude podezřelý obviněn, si netroufl odhadnout, ale velmi pravděpodobně se tak stane už během dneška nebo v nejbližších několika dnech. S motivem jeho hrůzného činu tak seznámí policisté veřejnost až později, neoficiálně se však hovoří například o žárlivosti nebo partnerských neshodách.
Kolona hasičských aut, která směřovala k požáru, vzbouřila i obyvatele v okolí domova pro seniory. „Dívala jsem se na televizi na zprávy. Najednou vidím za oknem hasičská auta. Přijelo jich celkem tak pět, šest. Nejen cisterny, ale i menší auta. Hasiči to objížděli zadem kolem domova mládeže,“ popsala noční příjezd hasičů k zásahu obyvatelka rodinného domku, který je v těsné blízkosti domova pro seniory.

„Hned jsem si říkala, co se to děje, ale nebylo nic slyšet. I hasiči přijížděli jenom s majáky, ale bez houkaček. Přijela i policie, ale co se dělo, to jsem nevěděla až do rána, protože od nás není k hlavnímu vchodu vidět,“ doplnila očitá svědkyně k události.