Další případ usmrcení malého dítěte začal včera projednávat krajský soud.

26letý Milan Pohlodko je obžalován z vraždy.

Loni na Silvestra mezi 18.30 a 19.45 hodinou podle státní zástupkyně udeřil v bytě v Cehnicích do hlavy svou dvouměsíční dcerku tak, že spadla z postele. Pak ji měl kopnout do hrudníku či jej prošlápnout.

Způsobil jí mimo jiné četné krevní výrony a zlomeniny mnoha žeber a klenby lební. Holčička zemřela na následky zhmoždění mozku.
Obžalovaný včera využil svého práva a nevypovídal.

V přípravném řízení Milan Pohlodko k osobním údajům uvedl, že pobírá dávky hmotné nouze jako bezdomovec a jeho přítelkyně že „bere všechno na malou“. Přiznal, že on sám užívá pervitin, občas kouří trávu. Naposledy ale prý vzal drogu asi dva dny předtím, než došlo k tragické události.

Osudné okamžiky

K věci řekl, že ten den dopoledne čekali na návrat jeho otce z práce. Poobědvali a začali pít s otcem pivo – on jich měl asi sedm. Pak šli spolu do hospody. Zapomněl na kofolu, kterou chtěla přítelkyně, pohádal se s ní, dal jí facku a šel s malou sám domů.

Vjel do místnosti s kočárkem – nemají postýlku. Dal holčičku na postel, přebalil ji, zatopil v kamnech, aby ohřál vodu na sunar.

Přítelkyně se vrátila a zavolala na něho, aby jí dal dvě jehly, že chce sehnat pervitin a že má čtyři stovky. Řekl jí prý, aby je radši dala jemu na sunar, a když nechtěla, poslal ji „do háje“.

Sunar připravil moc řídký, holčička to asi poznala a nechtěla pít, mléko vyplivovala. „Měl nervy“ z přítelkyně a teď z toho, tak dal dítěti „facku přes obličej a hlavu“ („Měla malou hlavičku, tak do dlaně…“), až spadla na zem a zůstala ležet tváří dolů.

Když ji zvedl, viděl, že jí z nosu teče krev. Sebral se a běžel pro přítelkyni do hospody. Doma zkoušeli dcerku oživovat a zavolali záchranku. Přijela prý hned. Lékařům svítil při resuscitaci baterkou.

Ty hematomy zjištěné později na krku maličké, vysvětloval tím, že jí prý nahmatával puls.

Odpoledne policie předvedla před soud 20letou matku holčičky, která byla jejím druhým dítětem. První zůstalo v kojeneckém ústavu.

Jako svědkyně dílem spontánně, dílem na otázky v podstatě potvrdila průběh události včetně svého návratu domů s nápadem udobřit si druha pervitinem. Občas při výpovědi plakala.

Modřinky ve tváři a na krku holčičky prý byly od toho, jak se jí otec snažil otevřít pusinku při oživování poté, kdy od mrtvého dítěte odjela záchranka a oni čekali na policii. Když jí předseda senátu Daniel Prouza předestřel z posudku znalců, že oděrky jevily vitální reakci a musely být tedy děvčátku způsobeny zaživa, řekla, že si to neumí vysvětlit.

Mimo jiné uvedla, že žila prakticky bez prostředků, nevyřídila si ani porodné.

Její přítel prý nikdy nebyl vůči dítěti agresivní, řekla už v přípravném řízení.

V úterý 20. července dokazování pokračovalo, mj. výslechem znalců.