Rvačku v parku u hotelu Švanda Dudák nahlásil kdosi telefonicky v pátek 10. července po deváté hodině večer na služebnu městské policie. Následně žádal telefonicky operační z Okresního ředitelství Policie ČR, že má to samé oznámení a jestli je možnost tam poslat hlídku MP.

Hlídka MP dorazila na místo a z počátku jen monitorovala místo oznámení, neboť se nic nedělo. Na místě byla skupinka osmi lidí, kteří se zde chovali sice trochu hlasitě a popíjeli alkohol, ale vše bylo jinak v pořádku. „Po chvilce však začali někteří ze skupinky ukazovat na strážníky MP různá gesta,“ řekla preventistka městské policie Jana Janoutová.

Strážníci chtěli skupinku uklidnit. Jeden strážník si ale všiml muže, který jevil známky fyzického napadení. Strážník se muže zeptal, co se mu stalo.

Muž se s ním ale odmítal bavit. „Jeden muž ze skupinky však strážníkovi řekl, že se mezi sebou poprali, ale že už je to dobré, a že nic nepotřebují,“ dodal Janoutová.

Po chvíli si strážník všiml další skupinky čtyř mužů, kteří přicházeli směrem k nim. Když přišli blíže, tak si strážník všiml jednoho z nich, že je také poraněný na obličeji. Když se strážník muže zeptal, kdo mu poranění způsobil, tak uvedl, že ho zbili. Neřekl však kdo a lékařské ošetření odmítl. Když tento muž z místa odcházel, tak se za ním jeden z mužů rozběhl a strčil do něj, že upadl na zem. Strážníci se snažili napadání muže bránit.

Útočník se uklidnil, tak mu strážník přestal věnovat zvýšenou pozornost a soustředil se na celý kolektiv podnapilých lidí. V tom se muž opět rozeběhl a začal znovu napadat muže, tentokrát však ranami pěstí a kopy. Strážník přiběhl k muži a nasadil mu zezadu kravatu a stáhnul k zemi.

Po chvilce se muž zklidnil a slíbil, že už toho nechá. Strážník ho pustil, ale agresor se stále snažil napadat druhého muže a nelíbilo se mu, že mu v tom strážník brání. Muž začal strážníka slovně napadat a vyhrožovat mu. Na místo byla ve 21.20 hodin přivolána hlídka obvodního oddělení Policie ČR. Ta si si celou událost převzala k dalšímu řešení.