„Pachatelé v tomto případě zvolili historku o vrácení přeplatku za elektřinu. Jeden vešel drze až do kuchyně, v ruce držel listiny a tvrdil, že jde vrátit přeplatek za elektřinu,“ řekla policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Mezitím do kuchyně nahlédl další neznámý muž. Žena byla doma se svým manželem (86), nikdo jiný v domě nebyl. Neznámý muž ženě tvrdil, že jí vrací přeplatek ve výši 1000 korun a vyndal pětitisícikorunovou bankovku. „Obvyklý trik podvodníků. Přinesou peníze, které následně potřebují rozměnit či na vyšší bankovku vrátit. Pak už jen ostřím zrakem sledují majitele, kde mají uschované peníze,“ doplnila Nováková.

Tak tomu bylo i v tomto případě. Žena odešla pro klíč, kterým odemkla trezor a vybrala peníze. Nevšimla si však, že ji muž pozoruje. Jako další záminku si podvodníci vymysleli, že se musí podívat nahoru do patra na umístění elektrických zásuvek. Staří manželé tedy odešli s jedním mužem do patra. Poté se podvodníci rozloučili a odešli. Po jejich odchodu žena zjistila, že v trezoru chybí 45 000 korun.

Jedná se již o druhý případ během několika dnů. Proto je důležité mít na paměti stále opakující se rady a nedat tak zlodějům šanci. Pachatelé si vybírají osaměle žijící seniory a spoléhají na jejich důvěřivost. Vědí, že dostat se do domu není téměř žádný problém. V jarních slunečních dnech si většina lidí na vesnicích nechává otevřená vrátka, dveře do domu a to je první krok k úspěchu podvodníků a zlodějů. Jakmile se dostanou do bytu, dokáží vyvolat takový chaos, že majitel za chvilku neví, kde se v bytě kdo pohybuje. Vždy jejich hovor sklouzne k penězům, například potřebují rozměnit, předstírají zájem o koupi slepic, kožek, nebo se vydávají za zaměstnance různých firem, společností. Mohou si také vymyslet historku o dopravní nehodě příbuzného a požadovat peníze na opravu vozidla.

Policisté varují občany, aby byli opatrnější, nikoho cizího do bytu nepouštěli a zamykali si vrátka a dveře. Také je třeba pamatovat na otevřená okna do ulice a větrat jen v době, kdy je někdo doma. I takové případy, kdy zloději vlezli z ulice otevřeným oknem do bytu a odcizili zlato, policisté na Strakonicku řešili. V případě, že se občané setkají s podobnými „obchodníky, elektrikáři“ apod., je důležité zavolat na policii včas a zapamatovat si co nejvíce informací k popisu osob. Všímat by si měli oblečení, barvy vlasů, očí, zvláštních znamení jako je např. tetování, jizva. Důležitá informace je i přibližný věk, výška, barva pleti, řeč. Pachatelé většinou přijíždí vozidlem, které mají zaparkované opodál. Také informace k vozidlu (registrační značka, typ a barva vozidla) jsou pro vyšetřování důležité.