Pořádně vyděšení přiběhli domů dva klatovští školáci, které se starší dívka snažila připravit o peníze a mobil. V Klatovech nejde o první případ, kdy děti napadly nebo dokonce okradly další děti. Problém je v tom, že nikdo neví, jak s tím bojovat.

„Syn přiběhl domů úplně vyděšený. Mladá Romka, která malého i jeho kamaráda napadla, prý nedělala problémy poprvé,“ postěžovala si Deníku chlapcova maminka. Dodala, že incident se stal ve školní jídelně, kam chodí jak její syn, žák ZŠ Čapkova, tak děti ze Základní školy a Mateřské školy Hálkova ulice v Klatovech (dříve zvláštní škola). „Ta holka, která chodí asi do sedmé třídy na zvláštní škole, po mně a kamarádovi chtěla peníze. Když jsme jí nic nedali, tak nás pronásledovala až do města. Chtěla aspoň mobil, strkala do nás a říkala, že nás zmlátí. Druhý den ji děti viděly, jak v jídelně v šatně prohledává bundy a tašky a dokonce prý na ni zavolaly policii,“ doplnil školák.

Vzhledem k věku školačky se policie nechce k případu konkrétně vyjadřovat. Dana Ladmanová z klatovské policie jen potvrdila, že její kolegové občas šetří i případy, kdy se obětí krádeže staly děti. „V několika případech byl zjištěn pachatel. Šlo jak o nezletilce, tak mladistvé i dospělé,“ dodala Ladmanová. „Pravděpodobně víme, kterou dívku máte na mysli. Skutečně s ní jsou problémy,“ potvrdil informace od školáků ředitel ZŠ Čapkova Vlasta Skřivan a dodal: „V jídelně je pedagogický dozor. Pokud mají děti nějaký problém, mohou se na něj obrátit.“

František Kříha, ředitel Základní školy a Mateřské školy Hálkova ulice v Klatovech, kterou agresivní dívka navštěvuje, tvrdí, že je bezmocný. „Není to poprvé, co něco takového slyším. Ale škola má v tomto případě úplně svázané ruce. Pokud vím, tak s tím nic neudělá ani policie, protože jí ještě není 15 let,“ přiznal Kříha.

Lidem v Klatovech se ale to, že dívka i další podobně povedené děti mohou beztrestně řádit, nelíbí. „To, že malí Romové občas okradou jiné děti, není v Klatovech žádným tajemstvím. Je to hlavně proto, že se ničeho nebojí. Proč taky, když jsem neslyšel o jediném případu, kdy by policie některé takové dítě zadržela a ono bylo poté potrestáno,“ řekl Deníku muž z Klatov.