Policisté minulý týden dopadli otce (45) a syna (24), kteří vykrádali církevní objekty na Strakonicku, Prachaticku, Českokrumlovsku a také na Klatovsku.
Kriminalisté jim již prokázali vloupání do devíti kapliček a kostelů, kde způsobili škodu za 280 420 korun. Muže z Kladna a z Prahy už obvinili z trestných činů krádeže a poškozování cizí věci.

Sakrální věci, které si odnesli, prodávali v obchodech se starožitnostmi a přes internet. Za ukradené věci utržili kolem 30 až 50 tisíc korun.

Stoletá Pieta je pryč

Největší škody napáchali v kapli Panny Marie Bolestné ve Čkyni, odkud si odnesli sousoší Panny Marie a Ježíše Krista. Napřed zde museli vypáčit dřevěné dveře.

„Sto let stará Pieta měla hodnotu 65 000 korun,“ uvedla mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

„Jsem moc rád, že byli zloději dopadeni, a policistům děkuji,“ říká farář Jan Janoušek ze Čkyně.

„Lidi to moc mrzelo, i když už třeba nejsou věřící. Vědí ale, že kapli vybudovali jejich předkové, a teď ji někdo takhle poškodil. Bolí mě, že památky opravujeme, ale někdo je hned ničí a vykrádá. Památky přečkaly nacismus a komunismus, ale dvacet let svobody už ne. Lidé se chovají jako utržení ze řetězů,“ kritizuje Jan Janoušek.

Ukradená Pieta se do kaple nevrátí. Aspoň prozatím.

„U mužů jsme již žádné památky nenašli,“ pokračuje Jaromíra Nováková. „Prodávali je přes internet nebo do obchodů se starožitnostmi ve středočeském kraji.“ Starožitníci, kteří kradené věci vykoupili, se tím však mohli dopustit přestupku.

Dvojice má na svědomí také krádež v kostele sv. Prokopa v Loučovicích. Loni v červenci si sem přišli pro sochu sv. Václava za 50 000 korun.
V prosinci se muži vloupali do kostela sv. Antonína v Nihošovicích na Strakonicku.

„Odcizili lipovou repliku sochy sv. Jana Nepomuckého v hodnotě 10 000 korun,“ pokračuje Nováková.

„Starší muž se trestných činů dopustil i přesto, že byl Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen za majetkovou trestnou činnost po celé republice.“
Seznam hříchů obou výtečníků je rozsáhlý. Vyloupili i kapličku v obci Marčovice. Z oltáře odnesli obraz sv. Jana Nepomuckého, porcelánovou sochu madony s dítětem, svícny a konvičku v hodnotě 8000 korun.

Na Strakonicku se dvojice vloupala do kaple Panny Marie ve Škvořeticích na Blatensku a do kaple Dobrá Voda v Milejovicích na Volyňsku.
„Z kaple ve Škvořeticích už začali vynášet svícny, ale byli vyrušeni svědkem na kole,“ pokračuje Nováková.

Jezulátko zůstalo

Z kaple v Milejovicích zase odnesli loni v září dřevěný vyřezávaný podstavec ve tvaru mušle. Z něho sundali sochu Panny Marie s Jezulátkem, kterou na místě zanechali. Hodnota je 4500 korun. Před rokem řádila dvojice také v obci Zdíkov na Prachaticku v místě zv. U Lizu.

„Zde se vloupali do kapličky Panny Marie, odkud vzali dvě plastiky andělů s pozlacenými křídly z počátku 19. století,“ pokračuje Nováková.

Pachatelé se doznali i ke třetí loupežné výpravě na Prachaticku. V osadě Javorník vnikli v listopadu do kapličky sv. Antonína, kde odcizili čtyři bronzové svícny za 12 000 korun a porcelánovou sošku světce v hodnotě 3000 korun.

Zloději se nezaměřili pouze na jižní Čechy. Vloupali se také do kaple sv. Barbory ve Strašíně na Klatovsku, odkud z oltáře odcizili dřevěný svatostánek z konce 18. století. Způsobili zde škodu za nejméně 15 000 korun.

Klára Alešová, Radek Gális