Uzenář Karel Staněk z Volyně jde na tři roky do vězení s dozorem. Ve středu 8. října 2008ho tam poslal Okresních soud ve Strakonicích. Nádavkem nesmí šest let řídit motorové vozidlo.

Staněk byl obviněn z toho, že 7. února 2006 srazil ve Volyni v ulici Nádražní (nedaleko benzinové stanice) studentku Eriku Kodymovou (16) a z místa ujel. Dívka na následky zraněnípo několika minutách zemřela.

"Obžalovaný nadřadil své zájmy nad pomoc a záchranu života člověka.Od začátku se doslova schovával za ženskou sukni a za viníka se snažil označit manželku. Tana to přistoupila. Chyběly však přímé důkazy a nepřímé jasně dokázaly, že to ona být nemohla," uvedl státní zástupceMichal Koman.

Staňkova obhájkyně Jitka Třeštíková od začátku kauzy tvrdila, že se obvinění jejího klienta netýká. "Vůbec by v této věci neměl být stíhán. Na místě by bylo spíše nové řízení. To by se mělo více zaměřit i na rychlost a samotné místo střetu," řekla při soudu Třeštíková.

Staněk byl odsouzen v nepřítomnosti, k soudu se na doporučení své obhájkyně nedostavil.

Během celého soudního řízení od února 2006 panovala mezi experty neshoda.První závěry totiž připouštěly možnost, že s tělem Eriky Kodymové někdo manipuloval.Náhodní svědci ji totiž našli opřenou o zeď blízkéno nočníhoklubu.Tato poloha všakpodle soudního znalce Evžena Spergra neodpovídala průběhu nehody.

S jeho názoryobhajoba nesouhlasila a nechala si zpracovat vlastní expertizu. Tu prováděl soudní znalec Miloš Kučera. Podle jeho závěrůnení vyloučeno, že se dívka po nárazu do místa, kdebyla nalezena,dostala v důsledku nárazu.

Světlo do případu tedy měla vznést revize obou znaleckých posudků, kterou vypracovali odborníci z Vysokého učení technickéhov Brně (VUT).Měli k dispozici i speciálnípočítačový program, kterýmohl zahrnout všechny podobnosti (například i poškození na zaoblení vozu). "Právě zaoblenívozu způsobilo, že dívka byla odhozena šikomo doprava a ne rovně, jakse původně předpokládalo. Zásadní však bylo, že osoba, která vůz řídila, nezastavila. Tudíž některé zlomky celé události nelze přesně určit," vysvětlil Aleš Vémolaz VUT Brno.

Středeční soudní přelíčení trvalo čtyři hodiny. Na jeho konci soudkyně Helena Mörtlová poslal Karla Staňka na tři roky do vězení. "Výměra trestu vystihuje nebezpečnost činu," řekla soudkyně.

Matka zemřelé dívky Pavlína Rejthárková se k verdiktu vyjadřovat nechtěla. "Dceru mi to stejně nevrátí," řekla.

Obhajoba využije právo na odvolání.