„Ve čtvrtek 8. prosince kolem 16. hodiny nalezl kolemjdoucí muž staršího muže ležet na chodníku se zakrváceným obličejem. Na místo byli přivoláni policisté a záchranáři. Lékař po neúspěšné resuscitaci konstatoval smrt. Jednalo se o 82letého muže ze Strakonic,“ uvedla Jaromíra Nováková.

Lékař na místě nemohl stanovit příčinu smrti ani vyloučit cizí zavinění, proto policie nařídila soudní pitvu. Ta následně cizí zavinění vyloučila.

K čemu slouží?
Účelem soudní pitvy je zodpovědět otázky kladené policií, státním zástupcem či soudem a měla by se provádět vždy, když je podezření, že na smrti měla účast jiná osoba. Pitva může být provedena v libovolném způsobilém zařízení, měli by ji vždy provádět dva soudní znalci. Pitva je hrazena tím, kdo ji nařídil (policií, státním zastupitelstvím, soudem).

Pitvy zdravotní se provádějí za účelem zjištění příčiny smrti a objasnění mechanismu úmrtí a dalších ze zdravotního hlediska závažných okolností u osob, které zemřely mimo zdravotnické zařízení nebo v něm náhlým, neočekávaným nebo násilným úmrtím, a to včetně sebevraždy.