„Při prodeji zboží na inzertním portálu Vinted ji oslovila zájemkyně, která jí na e-mail poslala odkaz. Po otevření odkazu se objevila stránka banky. Žena vyplnila přihlašovací údaje, čímž dala přístup také podvodníkovi. Výsledkem bylo, že z bankovního účtu pachatel peníze odčerpal na jiné účty,“ řekla tisková mluvčí PČR Jaromíra Nováková a připomíná zásadní radu: Neposkytujte žádné údaje ze zadní strany platební karty, stačí uvést pouze číslo vašeho účtu a částku, kterou má kupující poslat. Případy se zabývají strakoničtí kriminalisté.

Zásadní opatrnost:
- Při prodeji preferujte osobní předání, případně dobírku nebo bankovní převod. Nenechte se dotlačit do způsobů placení, které neznáte. Případně se předem informujte o neobvyklých praktikách.
- Neposkytujte žádné údaje ze zadní strany platební karty, stačí uvést pouze číslo vašeho účtu a částku, kterou má kupující poslat.
- Přijde-li vám nějaký odkaz s výzvou k platbě nebo zadání citlivých údajů, buďte obezřetní. Přestože se tváří jako oficiální stránky, obvykle se jedná o stránky falešné.
- O případném podvodu informujte policii bez zbytečných odkladů.