O své nepříjemné zkušenosti by mohlo vypovídat hned několik okradených. Mezi poškozenými jsou nejen prodejci na inzertních portálech, ale také kupující. "Pachatel, který začátkem roku prodával na známém inzertním internetovém portálu různé zboží, podvedl celkem dvanáct lidí. Prodejci mu uvěřili a předem za inzerované věci zaplatili, ať už zálohu nebo plnou požadovanou částku. Celkem si tak pachatel přišel na více než 21 000 korun," říká tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Pod smyšlenými jmény inzeroval například herní konzole, gola sady, víceúčelové kleště, reproduktor, stavebnice Lega, elektronickou tužku, nůž. Jeho důvěryhodné chování zřejmě zájemce natolik přesvědčilo, že mu poslali na účet peníze předem. To ale netušili, že tím celá komunikace skončí a zboží, za které zaplatili, nikdy neuvidí.

Počítač - ilustrační foto.
Falešné kamarádství na internetu stálo ženu z Budějovic 4,5 milionu korun

Na pozoru by se měli mít ale i ti, co na inzertních portálech prodávají. Pachatel je osloví se zájmem o koupi inzerovaného zboží a nabídne platbu převodem a účet včetně zajištění kurýrní služby pro přepravu zboží. Následně prodávajícímu zašle falešný odkaz společnosti (kurýrní služby, banky..) s dalšími pokyny včetně potvrzení přijetí platby. Ve chvíli, kdy dojde k vyplnění číselných kódů, případně údajů platební karty, má pachatel vyhráno. Z účtu svých obětí pak obratem odčerpá finanční hotovost.

Dalším trikem podvodníků, při kterém okrádají lidi přes SMS, je zaslání zprávy, že váš účet je v ohrožení, a že máte okamžitě své peníze poslat jinam. Pozor na podobná znění SMS. I toto je podvod. Neotvírejte tedy bez uvážení odkazy v SMS, může vás to stát spoustu peněz.