Byla určená převážně pro seniory a pořádala ji ve spolupráci s městem Blatná a Městskou policií Blatná police ČR. Posluchači se dozvěděli o trestné činnosti páchané na seniorech, konkrétní případy podvedených a okradených důchodců, ale také rady a doporučení jak takovým případům předcházet.

Blatenští policisté letos případ okradené seniorky řešili. Koncem listopadu kontaktoval osmasedmdesátiletou ženu přes pevnou telefonní linku pachatel, který se vydával za jejího vnuka. Po babičce požadoval částku 400 tisíc korun na koupi nemovitosti v Praze s tím, že se jedná o překvapení. Seniorku nakonec přesvědčil, a ta peníze předala neznámému muži, kterého poslal za babičkou k jejímu domu údajný vnuk. Komplic ještě předstíral před seniorkou volání s vnukem. Když po několika hodinách seniorka zavolala skutečnému vnukovi, aby si informace ověřila, bylo už pozdě.

Policie zvláště v předvánočním období varuje prostřednictvím preventivních besed a článků před vychytralými podvodníky, kteří pod smyšlenými legendami okrádají hlavně starší důvěřivé lidi. "Své oběti si tipují různými způsoby – venku na ulici, u lékaře, na zastávce, v marketu. Oslovují je jmény, která získají například na zvoncích, u sousedů, v telefonních seznamech, kde spoléhají na pevné linky, které ještě využívají starší občané. A co víc, okradení jim sami informace o jménech svých příbuzných, o svých poměrech, sdělí v rozhovoru s nimi, aniž by si to uvědomili," uvedla policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Aby se vetřeli do přízně, vymýšlejí si podvodníci různé legendy. Například výhru v soutěži, dopravní nehodu příbuzného, na příbuzného si mnohdy sami hrají či vystupují jako zaměstnanci různých společností. Mohou nabízet levné, ale nekvalitní zboží a přimět osoby k manipulaci se svými penězi. Proto je velmi důležité si veškeré informace ověřit, cizím lidem nedůvěřovat, nedat na první dojem a při komunikaci s cizími lidmi být velmi obezřetní. A to i v případě, že nás osloví jménem, chovají se velmi příjemně a zdvořile, či vystupují jako dobří známí či příbuzní, varují policisté.

Pokud se senioři setkají s lidmi, kteří po nich neodbytně požadují finanční hotovost, je lepší raději hned volat na policejní bezplatnou linku 158. Policisté předané informace prověří a totožnost osob včetně jejich výskytu zanesou do policejní databáze. V momentě, že tito podvodníci někde neuspějí, rozhodně se nevzdávají a své štěstí zkouší jinde. Proto informace o jejich pohybu jsou pro policisty důležitým poznatkem pro další činnost v rámci České republiky.

Setkání se strážci zákona každoročně využívá přibližně 40 zájemců. Také letos se akce zúčastnilo celkem 35 místních občanů.Policisté přítomným také připomněli bezpečnost na silnici při přecházení vozovky, pravidla pro chodce i cyklisty.

Lukáš Strnad