Poděkování za pomoc při dopadení vandalů patří podle policejní mluvčí Jaromíry Novákové všímavému svědkovi.

"Posprejované stěny garáží, prodejny, odpadkové koše, fasády domů, autobusové zastávky a další. Oznámené případy sprejerství na policii postupně přibývaly. Rostl nejen počet poškozených, ale také způsobená škoda na majetku. Přítrž v počínání sprejerů udělal až vnímavý svědek, který si všiml mladíka, jak sprejuje na autobusovou zastávku a jeho protiprávní jednání oznámil na linku městské policie," uvedla Jaromíra Nováková.

Spadla klec

Strážníci na místě zadrželi dva chlapce, které si následně převzala Policie ČR. "Policisté Obvodního oddělení Strakonice tak začali postupně rozkrývat všechny případy téměř tří desítek oznamovatelů, kterým sprejeři poškodili jejich majetek. Intenzivní a důslednou prací se policistům podařilo objasnit 15 případů sprejerství ve Strakonicích, které mají dohromady na svědomí tři kamarádi školou povinní," popsala policejní mluvčí.

Výchovné opatření pro mladistvé

Sprejem nastříkané nápisy se chlapcům rozhodně nevyplatily. "Sprejerství je posuzováno vždy jako trestný čin, a to bez ohledu na výši způsobené škody. A to si mladíci zřejmě při svém dobrodružství příliš neuvědomovali. Své nápisy, loga, považovali, na rozdíl od jiných, za umění. Jejich legrace se spreji a lihovými fixy jim byla vyčíslena na téměř na tři desítky tisíc korun.," pokračuje Jaromíra Nováková.

Nelegální cesta za dobrodružstvím nezůstane bez následků. Přesto, že trestní stíhání osob mladších patnácti let je ze zákona nepřípustné a policisté případ sprejerství po několika měsících náročné práce odkládají, nezletilci se nevyhnou výchovnému opatření, které jim následně uloží soud. "O něco horší to bude mít jejich mladistvý kamarád, který je za své jednání již trestně odpovědný a je stíhán za provinění poškození cizí věci," dodala mluvčí.