Jihočeská daňová kobra si v tomto týdnu připsala na své konto další úspěch, její policisté a celníci zadrželi a obvinili dva cizince, ti poškodili stát o bezmála 70 000 000 korun.

Podle krajského policejního mluvčího Jiřího Matznera zhruba stovka policistů a celníků, na základě podnětu Finanční správy České republiky provedla tento týden v úterý a ve středu razii na několika místech celé České republiky.

„Policisté a celníci řešili sedm domovních prohlídek a šest prohlídek jiných prostor, zajistili bezmála 3 000 000 korun v hotovosti, mobilní telefony, počítače a dokumenty dokazující trestnou činnost dvojice zadržených a následně obviněných mužů původem z bývalého sovětského svazu, vystupujících aktuálně jako občané Maďarska,“ uvedl mluvčí.

Na případu rovněž pracovala intenzivně i Finanční správa ČR, resp. Finanční úřad pro Jihočeský kraj, kdy byly v den realizace vydány a oznámeny zajišťovací příkazy třem právnickým osobám v souhrnné výši pět milionů korun, z čehož většina finančních prostředků byla zajištěna na bankovních účtech.

Emblém kobry.Zdroj: Policie ČR

„Vyšetřovatel oba muže padesátiletého šéfa a jeho čtyřiačtyřicetiletého komplice obvinil jako spolupachatele zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kteří svým protiprávním jednáním poškodili Českou republiku. Trestní zákoník na tento skutek pamatuje trestem odnětím svobody v délce pěti až deseti let,“ upřesnil mluvčí.

Muži od ledna 2016 rozjeli systém řetězených firem, které fakticky ovládali, ale které většinou založily či získaly nastrčené osoby. Systém těchto více jak stovek firem zajišťoval pracovníky, respektive personální agendu do normálně a reálně fungujících firem z oblasti gastro služeb. 

„Obvinění muži pomocí dalších najatých předáků dodávali do reálně fungujících firem převážně zahraniční pracovní síly. Aby vše fungovalo a aby byl dostatek pracovníků, tak je také vybavovali většinou padělanými pracovními doklady, také padělanými výpisy rejstříku trestů, potravinářskými průkazy…,“ informoval mluvčí.

Podle něho pak firmy pak za tyto pracovníky platily.  „Obvinění muži však tyto zisky řádně nedanili, navíc vykazovali fiktivní pohledávky realizované právě přes řetězec ovládaných firem a snižovali tak velmi razantním způsobem daňový základ,“ sdělil mluvčí.

Kriminalisté zatím dokumentují škodu způsobenou státu ve výši bezmála 70 000 000 korun, nicméně podle zajištěných materiálů a důkazů by se mohla vyšplhat i na částku dvojnásobnou. Celý případ, který nyní vyšetřují jihočeští kriminalisté z odboru hospodářské trestné činnosti v úzké spolupráci s kolegy celníky, dozoruje pražské státní zastupitelství.