Krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud vysvětlil, že podle statistik Státního zdravotního ústavu bylo v jižních Čechách ke konci loňského roku zaznamenáno 73 HIV pozitivních pacientů, z toho 17 s nemocí AIDS. Za celý rok přibylo sedm nových případů. Dalších 116 lidí se nakazilo některou z forem žloutenky. Více než polovina (65 procent) připadá právě na injekční narkomany.

„Podle dostupných informací je situace ve výskytu infekčních onemocnění toho druhu, který je obvykle spojován s injekčním užíváním nelegálních návykových látek, v Jihočeském kraji poměrně příznivá. Nepochybně k tomu přispívá i systémové zajištění plošné dostupnosti základních činností, tedy i výměn injekčního materiálu. V této souvislosti je nutné vyzdvihnout činnost všech organizací, které mají na tomto příznivém stavu zásluhu," poznamenal koordinátor Marek Nerud.

Jednou z organizací, která zajišťuje výměnu použitých jehel napříč krajem, je sdružení Prevent. Služeb jeho kontaktních center mohou využívat lidé v Budějovicích, Strakonicích a Prachaticích. Výkonný ředitel a předseda Michal Němec zmínil, že pracovníci sdružení ročně nashromáždí kolem 190 tisíc použitých jehel, z toho asi 140 tisíc jen v Budějovicích.

„Číslo je to obrovské a samozřejmě by byl asi každý rád, kdyby použité injekční stříkačky a lidé, kteří je používají, neexistovali. Zatím se však nikde na světě nikomu nepodařilo jakkoli tvrdou nebo naopak humánní metodou užívání drog vymýtit. Proto nám nezbývá nic jiného, než to brát jako fakt a snažit se alespoň něco dělat. To nejlepší, co kdo kdy doposud vymyslel v souvislosti s faktem, že drogy se často užívají injekčně a tedy vzniká nebezpečný, ostrý a mnohdy infekční odpad, jsou právě výměnné programy injekčního materiálu," řekl šéf Preventu Michal Němec.

Vedoucí českobudějovického kontaktního centra Prevent Jan Šnokhous doplnil, že ke změně uvažování o nakládání s nebezpečným materiálem se narkomani zpravidla dostanou až po navázání důvěrnějších vztahů s terapeuty. Až pak si alespoň část z nich uvědomí, že pohazování použitých jehel může být potenciální hrozbou pro široké okolí. A snaží se pak o tom přesvědčit i ostatní. „Prostřednictvím našich klientů probíhá i takzvaná sekundární výměna. To znamená, že nosí použité stříkačky od uživatelů, kteří momentálně v žádné naší službě nejsou. Dle odhadu tedy asi 10 tisíc až 15 tisíc stříkaček pochází ze sekundárních výměn a svědčí to o tom, že se pracovníkům daří přesvědčit některé klienty o důležitosti a potřebnosti výměny injekčního materiálu," zmínil vedoucí kontaktního centra Jan Šnokhous.

Krajský koordinátor Marek Nerud doplnil, že pokud by koordinovaná podpora ustala nebo se významně snížila její míra, bylo by možné očekávat výrazné zhoršení situace již v poměrně krátkodobém horizontu. „ To, že dlouhodobě nevzrůstá počet problematických uživatelů drog v kraji, znamená, že se protidrogovým službám daří významnou část narkomanů v relativně krátkém čase vracet z ulice do běžného života," uzavřel.