Loni 2. dubna kolem 9.45 hodiny vytáhl na jednom parkovišti v krajském městě legálně drženou devítku se zasunutým zásobníkem a namířil s ní na hlavu 44letého muže.
Jak později popsal Okresní soud v Č. Budějovicích, situaci předcházel konflikt útočníka se skupinkou lidí, kteří podle jeho názoru neadekvátně reagovali na jeho dotazy k možnosti zaměstnání u s. r. o., k níž byl pozván na pohovor.

Tvrzení proti tvrzení

Při hlavním líčení pan Vladimír vypověděl, že po operaci mu byla doporučena jiná práce. Informoval se na ni podle inzerátu a slečna mu prý řekla, aby přišel na pohovor. Šel tam a protože se mu přístup firmy moc nezdál, ptal se jiných lidí, co od nich chtějí. Na tom parkovišti se začali dohadovat, atmosféra „houstla" a nepopírá, že když ho zmíněný 44letý muž napomenul a vyzval k odchodu, řekl mu něco v tom smyslu, tak si to pojď rozdat, frajere, já si tě podám. U soudu ujišťoval, že těmi slovy neprovokoval, ale jen odvracel agresi, které byl vystaven. Bylo tam prý asi dvanáct lidí, ten muž to asi vzal za ně a mířil k němu s napřaženou pěstí a hrozil mu „rozbitím huby". Ustupoval před ním, varoval ho, že má pistoli, vzal ji do ruky, aby to viděl, ale nenatahoval ji, nemířil s ní na něho, směřovala k zemi.
Poškozený, který na něho následně podával trestní oznámení, zase popsal, že ten neznámý, asi nespokojený s tím, jak byl přijímán do zaměstnání, na ně na parkovišti vykřikoval, že jsou banda podvodníků a lumpů, a sprostě jim nadával. Po pěti až deseti minutách mu řekl, aby šel domů, ničím mu prý nevyhrožoval a „nenatahoval" po něm, a obviněný si ho „chtěl podat". Podle závěrečného zjištění soudu měl také říci například „Prostřelím ti palici", když namířil svému kontrahentovi na hlavu a zbraň natáhl. Ustal teprve tehdy, když zaznamenal projíždějící policii.
Slyšení svědkové potvrdili děj tak, jak byl žalován, nikdo neviděl, že by se poškozený chystal obviněného napadnout. Podle soudu neměli důvod pana Vladimíra nepravdivě osočovat.
K obhajobě jednáním v sebeobraně soud uvedl, že pokud se obviněný cítil ohrožen, nic mu nebránilo z místa odejít, jak k tomu byl vyzýván. Uznal obžalovaného vinným nebezpečným vyhrožováním se zbraní a výtržnictvím a v sazbě odnětí svobody až na tři léta mu uložil půl roku podmíněně na 16 měsíců. Rozhodl také o propadnutí pistole.

Nesměl upadnout, utíkat…

Obžalovaný se odvolal. Podle jeho obhájkyně se přítomní na parkovišti pošťuchovali a hrubě se napadali vzájemně, a advokátka se pozastavila nad tím, že nicméně údajný poškozený na rozdíl od jejího klienta obviněn z výtržnictví nebyl. Když na pana Vladimíra napřáhl pěst, ten se cítil ohrožen, protože po operaci nesměl upadnout, zápolit či utíkat, a tak mohl reagovat jen pomalým ustupováním a verbálně zklidňovat útočícího agresora i upozorňováním, že má zbraň. Když muž nereagoval, nakonec ji vytáhl, ale nemířil s ní na něho a nehrozil mu s ní. Ani poškozený si podle obhájkyně nevybavoval nějaké řeči o prostřelení hlavy, „a když si to nepamatuje, tak to nezaznělo", mínila. Sám řekl, že dřív sloužil u zásahovky, že měl určité zkušenosti a v tu chvíli žádnou obavu nepociťoval. Nešlo tedy o nebezpečné vyhrožování, mínila.
Vysvětlovala, že se její klient nemohl přiznat k něčemu, co neudělal, a omluvit se za to, což mu mělo vynést zastavení stíhání, a tedy ušetřit ho hrozbě záznamu v trestním rejstříku, nepříjemnosti při hledání nového zaměstnání. Navrhla pana Vladimíra obžaloby zprostit s tím, že popsaný skutek není trestným činem.
Obviněný dodal, že opravdu nikomu na hlavu nemířil, hlaveň neustále směřovala k zemi, a proto poškozený také podle vlastních slov uvažoval o tom, že mu zbraň z ruky vykopne. „Vinu mám, ale věc se opravdu nestala tak, jak líčí svědkové. Neustále jsem ustupoval, nic jiného mi po té operaci nezbývalo, bál jsem se a varoval jsem je, že mám zbraň…"
Krajský soud ale jeho odvolání zamítl. Proti jeho tvrzení o průběhu události svědčí prakticky shodné výpovědi tří svědků. K námitce, že ani poškozený sám neměl z jeho hrozeb obavy, předseda senátu připomněl, že u přečinu nebezpečného vyhrožování stačí, je-li výhrůžka způsobilá vzbudit důvodné obavy. Čin pana Vladimíra byl prokázán a uložený trest včetně propadnutí zbraně, při jejímž držení obviněný selhal, není nepřiměřeně přísný.
„Věc mohla být skutečně v přípravném řízení podmíněně zastavena nebo narovnána, ale to by od obviněného vyžadovalo určitou pokoru, kterou ale neprojevil," uzavřel předseda senátu.
Rozsudek je tak v právní moci.