„Blbě se na ni díval, tak jsem mu řekla, že je nezletilá a jestli jí něco udělá, že mu rozbiju držku. Varovala jsem ho. A ségru taky,“ uvedla sestra, která včera svědčila u krajského soudu.


Za pohlavní zneužití nezletilého hrozí pachateli 1 až 8 let za mřížemi, za znásilnění dítěte do 15 let může násilník vyfasovat od 5 do 12 let. Tyto trestné činy má mít na svědomí 38letý muž, jehož případem se ve středu opět zabýval krajský soud. Ten se jednání nezúčastnil kvůli práci v zahraničí. Podle znalce jde o nezralou osobnost, u níž může při tlaku docházet k impulzivnímu jednání.

„Obžalovaný měl v prvním případě s dívkou, o níž věděl, že je mladší 15 let, souložit s jejím souhlasem. Zhruba o tři čtvrtě roku později si měl pohlavní styk vynutit násilím,“ uvedl předseda soudu Michal Kubánek s tím, že znásilnění oznámila s časovou prodlevou matka. Žačka základní školy se v roce 2013 s obžalovaným „vyspala“ dobrovolně. Do doby údajného znásilnění za zhruba tři čtvrtě roku měla mít jinou intimní známost. Ze středečního svědectví 22leté sestry vyplynulo, že hříšník nejdříve projevoval zájem o ni, prostřednictvím sociální sítě jí psal, že se mu líbí a chtěl by s ní být. Když neuspěl, přesunul svůj zájem na školačku.

Krajský soud se případem nezletilé a o dost staršího muže zabývá opakovaně. Předchozí tři rozsudky pražský vrchní soud zrušil – dvakrát z procesních důvodů, jednou kvůli doplnění dokazování. Obžalovaný byl podmíněně odsouzen za pohlavní zneužití, poté za oba skutky a jednou byl zproštěn obžaloby. Projednávání pokračuje příští týden, kdy by měl soud rozhodnout o jeho vině.