Podle slov policejní mluvčí Jaromíry Novákové mají na svědomí dvě desítky vloupání do skladů sběrných surovin na Strakonicku, Písecku, Klatovsku, Prachaticku. „Navštívili je i několikrát za sebou. Za tři měsíce jejich působení byla škoda vyčíslena na 450 900 korun," uvedla.

Dobře organizovaná skupina se specializovala nejen na barevné kovy, především na měď a mosaz. , které následně prodávala v dalších sběrných surovinách ve Středočeském kraji, ale i na motorovou naftu a věci pocházející z obecních úřadů.

Dodala, že je od vloupání neodradila ani těžká fyzická práce, kterou museli vynaložit, aby se dostali ke svému cíli. V několika případech probourali zeď či vybourali zazděný trezor. Na své zlodějské výpravy se vydávali většinou o víkendech či svátcích.

Hlavními aktéry byla čtveřice mužů s bohatou kriminální minulostí, kteří již byli obviněni za krádeže a vloupání do restaurací, dílen, firem a podobně. „Další členové skupiny zprostředkovávali odvoz barevných kovů, vysvětlila Jaromíra Nováková.

V pondělí 19. května nad ránem si policisté pro muže přišli do míst jejich trvalého bydliště, kde je zadrželi. „Podařilo se shromáždit velké množství důkazů, a tím je usvědčit a obvinit z krádeže vloupáním, poškození cizí věci a podílnictví.

Vazbu soud uvalil na dva pachatele ve věku 21 a 32 let. Ostatní obvinění byli ze zadržení propuštěni a jejich stíhání se uskuteční na svobodě.