Akce se uskutečnila v souvislosti s aktuální tranzitní nelegální migrací na území České republiky. Specialisté se podle mluvčího Policie ČR Milana Bajcury zaměřili na problematiku odhalování nelegální migrace, kontrolu dodržování pobytového režimu cizinců na území státu a odhalovaní padělaných a pozměněných cestovních a jiných dokladů a také pátrání po osobách.

Během více jak osmi hodin činnosti na odpočívce Majdalena policisté zastavili a zkontrolovali 106 motorových vozidel a 175 osob. Jednalo se jak o občany České republiky (97), tak i cizince (78). Kontrolou prošlo také 456 dokladů. „Při kontrole jsme používali i moderní techniku na odhalování výskytu osob, které se ukrývají před kontrolními orgány v motorových vozidlech – HUMAN PRESENCE DETECTOR," uvedl jihočeský mluvčí policie s tím, že jde o princip detekce srdečního tepu.

Zjištěné problémy během akce byly vyřízeny v přestupkovém řízení. „Nenarazili jsme na žádné osoby vyhlášené v celostátním pátrání nebo v Schengenském informačním systému," shrnul Milan Bajcura.

Co se týče tranzitní nelegální migrace, evidují jihočeští policisté za prvních osm měsíců letošního roku dva případy. Za stejné období roku 2022 to bylo sedm případů. V srpnu například našla cizinecká policie deset osob státní příslušnosti Sýrie, které byly zajištěny v sousedním kraji.

Během letošního roku bylo zatím na území Jihočeského kraje zjištěno 250 cizinců s neoprávněným pobytem. V roce 2022 to bylo za stejnou dobu 273 osob. Většina je podle informací mluvčího Milana Bajcury z území bývalého východního bloku sovětských republik. „Sto deset osob jsme zajistili. Loni to bylo 402 lidí," informoval s tím, že dvacet šest lidí putovalo do záchytného zařízení pro cizince.

Přechodný či trvalý pobyt byl v rámci Jihočeského kraje do konce letošního července udělen 43 936 cizincům. Z toho 8614 lidí bylo z Evropské unie a 35 322 státních příslušníků tzv. třetích zemí. Nejčastěji jde o Ukrajinu a Vietnam.

Za prvních osm měsíců letošního roku zahájila jihočeská policie 135 správních řízení o správním vyhoštění. Loni to bylo 194. Nejčastějším důvodem je porušení pobytu, tedy neoprávněný pobyt.

V souvislosti s cizinci policie letos řešila zatím 28 trestných činů. Většina z nich se týkala padělání a pozměnění veřejné listiny. „Dále jsme řešili trestné činy jako neoprávněné zaměstnávání cizinců, napomáhání k neoprávněnému pobytu na území ČR, maření úředního výkonu a vykázání a podvod," uvedl Milan Bajcura.

Za sledované období také policie řešila 1080 přestupků. Nejčastěji šlo o pobyt cizinců na území ČR, a to v 1062 případech. Přestupek o provozu na pozemních komunikacích byl zaznamenán v 17 případech. Policie také narazila na 26 případů neregulerních dokladů, zejména průkazů totožnosti občanů členských států Evropské unie.

V letošním roce zatím jihočeští policisté provedli 3273 pobytových kontrol. Zkontrolovali 16 749 osob, z čehož bylo 15 244 cizinců. „Průběžně provádíme pobytové kontroly pro účely trvalého pobytu a pobytové kontroly při zkoušce z českého jazyka a reálií pro účely udělování státního občanství ČR," doplnil Milan Bajcura a tím, že šlo o 647 cizinců. Pravidelné jsou také společné hlídky s policisty sousedních států – Rakouské spolkové republiky a Spolkové republiky Německo – 31 hlídkových služeb. V rámci mezinárodní spolupráce jsou prováděny readmise – předání osob do druhého státu na základě požadavku státních orgánů. A především v rámci opatření MIGRACE se denně provádí namátkové kontroly v blízkosti státní hranice se sousedními státy a pochopitelně i ve vnitrozemí.