K tomu celníkům kromě psů slouží mimořádně i velkokapacitní rentgen, jediný svého druhu v republice. Umí pořídit snímek celého vozidla a obsluha zařízení tak může během několika minut objevit kontraband, který by jinak mohl i při důkladné prohlídce vozu uniknout pozornosti. 

„Rentgen prosvítí dutiny, do kterých pašeráci mohou naskládat i celé kartony cigaret, alkohol. Zboží často schovávají v nádržích, přepravují jiné zboží, a jiné množství, než deklarují. V minulosti jsme ale přišli i na běžence ze Somálska. Muž byl neuvěřitelně ukrytý pod tapecírungem v kabině řidiče. Při běžné kontrole bychom ho rozhodně nenašli," vzpomíná vedoucí mobilní skupiny jihočeských celníků Petr Malec na případ, kdy se rentgen osvědčil.

Včera dopoledne, kdy kontroly sledovali i redaktoři Deníku, sice snímky neukázaly nic neobvyklého, zato jiných hříšníků uvízlo v pasti mužů zákona nepočítaně.  Na své počínání doplatila například devětadvacetiletá řidička osobního auta, která se spolujezdcem zaujala celníky na čerpací stanici u Kamenného Újezda.

„Oba se zdáli kolegům nervózní, řidička vypadala, že je pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, muž čtvrt hodiny vysával přední prostory automobilu. Služební pes pak při prohlídce auta okamžitě značil, posléze jsme našli potřeby na aplikaci drog, větší částku peněz a u ženy přibližně půl gramu pervitinu," vylíčil  mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Vladimír Pešek.

Kontrole sehraného týmu mužů zákona a speciálně vycvičených psů neušli včera ani turisté z Ukrajiny. kteří měli namířeno z Českých Budějovic do Českého Krumlova.

Na rentgen museli i turisté

Silnice na Táborsku a Českobudějovicku brázdí tento týden celníci a cizinecká policie. Ke kontrolám používají kromě vah, služebních psů a běžného vybavení také velkokapacitní rentgen, který jim umožňuje nahlédnout do všech prostor kontrolovaných vozidel, aniž by museli náklad vykládat a auta rozebírat. Políčeno totiž mají mimo jiné i na pašeráky.

Jasným kandidátem na kontrolu byl proto včera i autobus s ukrajinskými turisty. „Už jen fakt, že míří z Budějovic do Krumlova a dál má pokračovat do Lince, může znamenat, že se někdo z cestujících nebo řidič mohou pokusit převézt levné zboží, zejména cigarety, z východu a vydělat na jeho prodeji. Vzhledem k současné situaci na Ukrajině není ani vyloučeno, že se někdo pokusí převézt velké množství peněz," vysvětluje  vedoucí mobilní skupiny jihočeských celníků Petr Malec   důvod, proč se celníci i služební psi zajímali o obsah řady zavazadel.

Ani ti, kdo museli otevírat své kufry, ale neztráceli úsměv na tváři. „Není to příjemné, ale rozumím tomu. Podobnou kontrolu jsem už zažil v Maďarsku," bral prohlídku s nadhledem majitel obchodu s noži s Oděsy Dimitrij. Škoda jenom, že už asi nestihneme prohlídku zámku v Krumlově, na kterou jsme objednaní za čtvrt hodiny," litoval, zatímco jeho zavazadlo očichávali chlupatí specialisté na drogy a tabákové výrobky.

Zatímco skupina turistů odjížděla s malým zpožděním, ale lehkým srdcem, trestu neušli třeba šofér, který dlužil pokutu za jiný přestupek či řidič rakouského tahače s nadměrným nákladem dřeva. „Za přetížené vozidlo musel zaplatit sankci 28 tisíc korun," podotkl mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Vladimír Pešek.