Když se Liborovi H. (42) rozpadl na konci roku 2014 sen o šťastném životě, skončil u alkoholu. V opilosti se dostal na hranu zákona. Nejen, že se stal na alkoholu závislým, ale v opilosti ženě, kterou si měl brát, způsobil škodu na zařízení bytu v Chelčicích a dokonce jí posílal výhrůžné SMS. Za to se měl podle odborníků léčit ústavně. „Vím, že mám problémy s řešením vztahů. Ale ústavní léčba by mi zničila život. Léčím se ambulantně, mám práci v Českých Budějovicích, kde žiji u své nové přítelkyně a nepiji. Pokud se budu léčit ústavně, o všechno přijdu," řekl před okresním soudem v úterý 22. září Libor H.

Potvrdila to i jeho přítelkyně Pavlína F. „Mohu potvrdit, že všechno, co říká, je pravda. Naposledy se napil v dubnu, od té doby ani kapku. Snaží se," uvedla.

Soudce Roman Šustr i navzdory návrhu odborníka rozhodl o ambulantní péči a podmíněném odsouzení na dva roky s odkladem na stejnou dobu. Musí také uhradit vzniklou škodu ve výši 3600 korun. „Obžalovaný dokazuje, že se snaží na sobě pracovat a chce své chování napravit. Od letošního dubna nepije, sám se přihlásil k léčbě a uvědomuje si, že tudy cesta nevede. Jeho chování v opilosti, kdy rozbil dveře u bytu své bývalé přítelkyně a posílal jí výhružné zprávy, ale přehlédnout nelze," vysvětlil podmíněný trest Roman Šustr.

Jeho rozsudek korespondoval jak s názorem státní zástupkyně Miroslavy Prokešové, tak i obhájce Karla Hůzla. Všechny strany se vzdaly práva na odvolání.

Opilství § 360Kdo se požitím nebo aplikací návykové látky přivede, byť i z nedbalosti, do stavu nepříčetnosti, v němž se dopustí činu jinak trestného, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let. Dopustí-li se však činu jinak trestného, na který zákon stanoví trest mírnější, bude potrestán tímto trestem mírnějším.