Z loupežného přepadení byl mladík ještě den poté značně otřesený. „Chci na to co nejrychleji zapomenout a celou událost už si vybavuji matně," řekl na úvod přepadený mladý muž. Má sice tři roky po maturitě, ale práci v Prachaticích sháněl obtížně. Proto byl rád, když v loňském roce mohl začít provádět ve vyhlídkové věži a radost měl i z toho, že se ke stejné práci dostal i na tuto sezonu.


Sedíme proti sobě v sousední kavárně, a když si nalévá do sklenice limonádu, je znát, že tenhle zážitek bude z hlavy chvíli dostávat. „Přišel jsem normálně ráno do práce ještě rozespalý. Hlavou se mi honilo, kolik asi tak může přijít lidí a najednou na mně vybafnul, bylo to všechno hodně rychlé," popsal své středeční ráno. Včera ale zůstal doma, aby si, jak sám říká, srovnal myšlenky v hlavě, prospal se a trochu se uklidnil. „Byl jsem si zrovna před chvílí vybrat peníze v bankomatu a pořád jsem se otáčel přes rameno," dodal s vědomím, že tenhle pocit nedůvěry bude asi chvilku trvat.


Prohlídky vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba zajišťují kulturní a informační služby města Prachatice. Jejich ředitel, Michal Piloušek, o středečním incidentu ví. „Provést nějaká bezpečnostní opatření není jednoduché. Z finančních důvodů není možné zajistit ve věži dva průvodce. Navíc pokladna je až v polovině věže v krovu a do věže, když je otevřeno, má přístup kdokoli. Pokud tedy není ve věži více turistů, moc možností není," uvedl Michal Piloušek.


Instalace dalšího kamerového bodu do vyhlídkové věže není tak jednoduchá ani podle vyjádření starosty Prachatic Martina Malého. „Pokud by měla být napojena na kamerový systém, aby to mělo smysl, jsou to statisícové náklady. navíc kamerový systém tuhle lokalitu pokrývá z více směrů. Každopádně je to velmi nepříjemná věc, ale není možné dávat kameru na každé trochu skryté zákoutí ve městě," dodal Martin Malý.